İngiltere’deki Müslüman Kadınlar: Taciz Ve Saldırılara Son Verilsin

İngiltere’nin Newcastle kent meydanında toplanan Müslüman kadınlar, toplu taşıma araçlarında yaşadıkları taciz ve saldırılara son verilmesini istedi.

Yaklaşık 200 kadının yer aldığı yürüyüşte konuşan Tac Han toplu taşıtta yolcuların kendisine düzenli olarak ‘terörist’ diye seslendiğini belirtti.

Metro işletmecisi Nexus, kendi ağlarında nefret suçlarının sayısının az düşük olduğunu belirtse de bildirilmeyen çok sayıda hadisenin yaşandığını da ekledi.

Müslüman kadınların toplanarak taciz ve saldırıları protesto edişleri, Nefret Suçlarına Karşı Farkındalık Haftasının ilk gününde gerçekleşti.

Müslüman kadınlar kendileriyle alay edilmesinden ve sözlü tacizlerden duydukları rahatsızlıkları dile getirdi.

Newcastle doğup büyüyen Tac Han, toplu taşıtlarda sık sık durdurularak bomba taşıdığı gerekçesiyle çantasının arandığını söyledi.

Han, son yaşadığı bir olaydan da söz ederek bir kadının arkasında durduğu sırada kadının birden dönerek olanca gücüyle kendisine dirseğiyle vurduğunu anlattı.

Protestoya katılan Nehar adındaki bir başka Müslüman kadın ise tren ve otobüslerde tacize maruz kaldığını ve sokakta yürürken saldırıya uğradığını bildirdi.

Müslüman kadınlar, ‘artık kendimizi güvende hissetmiyoruz’ dediler.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.