Cumartesi, 20 Nisan 2019

İade edilmek istemeyen Özbek mülteci kollarını kesti

Reina gece kulübüne yönelik 39 kişinin öldüğü kanlı saldırının bir Orta Asyalı bir mensubu tarafından gerçekleştirildiğinin ortaya çıkmasının ardından ’de yaşayan , Özbekistan ve Çeçenistan uyruklu aileler sınır dışı uygulamalarında artış gözlendi.

5 senedir İstanbul’da yaşayan ancak şu anda ailesi ile birlikte Atatürk Havalimanı’nda tutulan Özbekistan vatandaşı 5 çoçuk babası Rawshan Haitov, dün gece Özbekistan’a sınırdışı edilecekti. muhalifi olan Haitov, Özbekistan’da siyasi suçlu olarak idam edilme tehlikesi ile karşı karşıya.

10 gündür Atatürk Havalimanı’nda tutulan Haitov’un dün gece 00:00’da sınırdışı edilecekken kollarını keserek ağır yaralandığı öğrenildi.. Bu sebeple sınırdışı edilmesi ertelenen Haitov, daha önce de aynı yöntemi kullandığı belirtildi.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Haitov’un sınırdışı edilmesi tamamen keyfi bir durum olduğunu ve durdurulabileceğini belirterek yetkililere harekete geçme çağrısında bulundu.

 

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

PKK, Özür Diledi

PKK’ya yakın medya kuruluşları, örgütün geçen yıl Bingöl’de öldürdüğü bir vatandaşa ilişkin yayınladığı ‘öz-eleştiri’yi paylaştı. …

Enflasyon Son 15 Yılın Zirvesinde

Eylül ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 6,30 yıllık bazda yüzde 24,52 olarak açıklandı. Son 15 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.