HTŞ, IŞİD’e Yönelik 50 Günlük Operasyonlara İlişkin Veri-Grafiği Yayınladı

Heyet Tahrir Eş Şam HTŞ Grubunun Emni Sorumluları tarafından son 50 gün içinde düzenlenen IŞİD’e yönelik operasyonları gösteren bir veri-grafiği yayınlandı.

HTŞ resmi yayın kuruluşu İBA Ajansı tarafından paylaşılan veri-grafiğinde düzenlenen operasyonlar 10 başlık altında anlatıldı.

İlk başlıkta ‘Bağdadi çetelerinden 20’den fazlası komutan olan 90’ın üzerinde şahıs’ yakalandı denilirken ikinci başlıkta ise IŞİD hedeflerine yönelik baskınlara yer verildi.

IŞİD’e ait 6 silah deposunun ele geçirildiğinden söz edilen açıklamada yüklü miktarda paraya da el konulduğu ifade edildi.

İBA Ajansının yayınladığı veri-grafiğinde yer alan bilgiler arasında ‘hariciler’ olarak söz edilen IŞİD üyeleri için alınan kararlara ve baskınlarda elde edilen patlayıcılara ait kısa bilgiler de yer aldı.

Veri-grafiği, 20 IŞİD üyesinin öldürüldüğü ve 4 adam kaçırma hücresine baskın yapıldığı ve de özgürleştirilmiş bölgede Rejime katılanların ele geçirildiği yönündeki bilgilerle son buldu.

Mart 2011’de başlayan ve yaklaşık 1 milyon kişinin hayatını kaybettiği, 10 milyonun üzerinde vatandaşın da evlerini terk etmek zorunda kaldığı Suriye iç savaşını belirleyen ana etkenlerden birinin de Nusret Cephesi liderleri ile IŞİD liderleri arasındaki kişisel problemlerin savaşa dahil edilmesi olduğu değerlendiriliyor.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.