HTŞ ile Gerginliği Azaltmak İçin Görüşmeler Yapılıyor.!

TSK’nın açtığı ateş sonrası Suriyeli aktivist, 2 sivilin hayatını kaybettiğini doğruluyor. Ayrıca en az 5-6 sivilin yaralandığını ifade ediyor.Türkiyenin Rusya ile ortak devriye kararı bölgede büyük tepkilere sebep olmuştu. Türk silahlı kuvvetleri hiç bir saldırı yada protestoya maruz kalmadan bölgede hareket edebiliyorum. Göstericiler ise Rusya’nın bölgede varlığını istemiyor bu sebeb ile ortak devriyeye engel oluyorlardı.

Haleb-Lazkiye M4 yolu üzerinde Türk askerinin ateş açması sonucu 2 sivilin hayatını kaybetmesine karşı protesto gösterisi düzenleyen halk Babul-Hava yolu üzerinde bulunan Hazzanu beldesi yakınlarında ana yolunu TSK araçlarına kapatmıştı.Türk Siha’larınında ardından HTŞ’ye ait gözlem noktasını hedef aldığı iddia edilmişti.

Tahrir’uş Şam ile Türk Silahlı Kuvvetleri yetkililerinin bölgede gerilimi düşürmek için görüşmeye başladığı bildiriliyor.

İdlib’in güneydoğusunda Tahrir’uş Şam ile TSK arasında çıkan çatışmalar sonucu ağır yaralı Türk askerlerininde olduğu iddia ediliyordu.

HTŞ ile Türk askeri arasındaki görüşmeler, İdlib kırsalındaki El Mastuma askeri kampında devam ediyor ve olayların yaşandığı Neyrab bölgesi ise sakin bir şekilde görüşmelerin sonucunu bekliyor