HOTEN’LI UYGUR : EVİMİZDE 15 DAK. KALAN MİSAFİRİ DAHİ POLİSE BİLDİRMEK ZORUNLU

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Komünist Çin yönetimi, işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan’da faşizan baskı ve zulümlerinin şiddetini arttırarak devam ettiriyor. Hoten’in Guma ilçesinde oturan bir Müslüman Uygur “ Evimize 15 dakikalığıne gelen misafirin kimliğini ve niçin geldiğini Polise bildirmek zorundayız.” açıklamasında bulunduğu bildirildi.
Özgün Asya radyosunun haberine göre ismi açıklanmayan ve kendisinin Hoten vilayetinin Guma ilçesinden olduğunu belirten bir Uygur Çin’in ramazan ayında İlçedeki güvenlik tedbirlerinin olağan dışı bir şekilde daha da arttırıldığını bildirdi. Guma ilçesinde kendi evinden 250 m.uzaklıkta oturan bir komşusunu ziyaret için geldiğinde 15 dakikadan fazla kaldığı takdirde ev sahibinin bu durumu Polis merkezine haber vermesinin mecburi olduğunu bildirdi. Mektupta yakınındaki komşu ve yakınını ziyaret etmek isteyen ve 14 yaşından büyük her kesin ziyaret tarihini önceden polise bildirmek zorunda olduğu de bildirildi.
Guma sakini mektubunda daha önce 2 saat olan bu sürenin 14 Şubat 2017’te Guma ilçe merkezinde ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan şiddet olayından sonra b sürenin 15 dakikaya indirilmiş olduğunu de belirtti.
Guma sakinlerinin radyoya ulaştırdığı bilgilere göre Guma sakinleri evlerine misafir gelmeden önce ve misafir gittikten sonra olmak üzere 2 kez polis merkezine haber vermesi mecburi bir uygulama.
Bilindiği üzere 14 Şubat 2017 Guma İlçe Merkezi’ndeki bıçaklı saldırı olayında 5’i Çinli göçmen ölmüş ve bu eylemi gerçekleştirdiği iddia edilen 3 Uygur eylemci(Halk Fedai olarak adlandırıyor) yargısız infaz edilerek olay yerinde katledilmişti. Bu olaydan sonra şüphelilerin yakınlarından 50 kişi tutuklanmış ve onların komşularından 200 kişi 3 gün süre ile gözetim altında tutulmuştu. Çin işgal yönetiminin bu cezalandırma yöntemine göre bu ilçeye yönetim tarafından zorla yerleştirilen etnik Çinli göçmenlere karşı yapılan bıçaklı saldırı olayının şüpheliler ile sınırlı olmadığı ve tüm İlçe halkının bu olayla ilintili olduğu veya en azından Çinli göçmenleri bu ilçe’de istemediklerinin bir ispatı olarak kabul ediliyor.


Guma İlçesi Doğu Türkistan’ın Pamir dağları eteklerinde yer alan ve Müslüman Uygur Türklerinin Milli ve manevi değerlerinin en iyi korunduğu bir ilçe olarak biliniyor.1930’lu yıllardaki Doğu Türkistan bağımsızlık savaşlarında büyük roller oynamıştır. Bu ilçemizde resmi rakamlara Guma göre 249 bin 200 kişi yaşamakta olup, İlçede yaşayan Uygur nüfusun oranı % 97,96 olarak açıklanıyor.