Perşembe, 24 Ocak 2019

Hindistan’da tecavüzcü guruya müebbet

Dünya genelinde sahip olduğu 400 aşramda yoga ve meditasyon eğitim veren Bapu hakkındaki müebbet kararı, takipçilerinin şiddet eylemlerine kalkışabileceği endişesiyle 77 yaşındaki gurunun tutulduğu Racastan eyaletinin Jodhpur kentindeki cezaevinin içinde açıklandı.

Ceazevinin çevresinde ve Bapu’nun takipçilerinin yoğun olduğu eyaletlerde de güvenlik önlemleri artırıldı.

Yargıç Madhusudhan Sharma, Bapu’ya tecavüz, suç amaçlı tuzak kurmak ve isteği dışında alıkoyma suçlarından müebbet hapis cezasının yanı sıra iki yardımcısına da suça yardımdan 20’şer yıl hapis cezası verdi.

Bapu suçlamaları redderken sözcüsü temyize gideceklerini söyledi.

Hindistanlı gurunun ülkesinde ve , İngiltere, Kenya ve Uganda dahil birçok ülkede milyonlarca takipçisi olduğu beliritliyor.

Bapu’yu tecavüzle suçlayan genç kız 2013’te 16 yaşındayken polise yaptığı şikayette annesi ile birlikte Jodhpur’da Bapu’yu ziyarete gittikleri sırasında tecavüzün gerçekleştiğini anlatmıştı.

Onyıldan fazladır kendilerinin Bapu’nun takipçisi olduğunu söyleyen genç kızın ailesi Bapu’nun genç kıza ‘iyileştirme’ bahanesiyle aşramdaki odasında tecavüz ettiğini açıklamıştı.
Bapu olayın ardından 2013’te tutuklanmıştı. Hindistanlı guru ve oğlu Narayan Sai hakkında Gucerat eyaletinde bir başka tecavüz suçlamasıyla ilgili dava da sürüyor.

Geçen ağustosta bir diğer popüler guru Dr. Saint Gurmeet Singh Ram Rahim Insan, iki kadın takipçisine tecavüz etmekten suçlu bulunmuş ve 20 yıl hapse çarptırılmıştı.

Son yıllarda çocuklara ve genç kızlara tecavüz vakaları ve bu nedenle yapılan protestolarla gündeme gelen Hindistan’da hükümet geçen hafta 12 yaşın altındaki çocuklara tecavüzden suçlu bulunanlara idam cezası verilmesini onaylamıştı.

Gereksizse Sil

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.