‘Haşdi Şabi, Devlet Ve Şii Mercinin Kontrolünde Lağvedilmeyecek’

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ‘Devlet ve Şii mercinin kontrolünde olan Haşdi Şabi, Irak için var ve lağvedilmeyecek’ dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Şii terör örgütü Haşdi Şabi’nin devletin kontrolünde olduğunu belirterek, lağvedilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

“Irak’ın bazı bölgelerinin IŞİD’den alınmasından sonraki aşamada ise birlik olacak” diyen İbadi, Türkmenlerin çoğunlukta olduğu Telafer ilçesinin örgütten alınması operasyonuna da değindi.

Terör örgütü haşdi şabi’nin Irak’ta Sünni Müslümanlara karşı işlemiş olduğu katliamlardan dolayı Sünni halk tarafındandan nefretle bakılıyor.

Başbakan İbadi, “Telafer’in kurtarılması için tüm hazırlıkları tamamladık. İlçenin kurtarılması operasyonuna tüm güçlerin katılması ısrarı var” ifadelerini kullandı.

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, dün yaptığı açıklamada, “Silah, sadece devletin elinde ve başbakanın kontrolünde olmalıdır” diyerek İbadi’den, Haşdi Şabi de dahil tüm gruplardan silahları çekmesini istemişti.

Şii lider Sadr’ın terör örgütü Haşdi Şabi ve diğer milis gruplara karşı bu çıkışının, geçen hafta Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin ardından gelmesi dikkati çekmişti.

Mecliste 34 sandalyesi bulunan Sadr Hareketi’nin, şii örgüt Seraya es-Selam adlı grubada sahip olduğu biliniyor.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.