Hafter Trablus’u ele geçirmeye hazırlanıyor

Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter'in, Trablus'u ele geçirmeye hazırlandığı öne sürüldü.

Libya'nın doğusunda faaliyet gösteren "Libya Ulusal Ordusu" adlı oluşumun lideri Halife Hafter'in, Trablus'u ele geçirmeye hazırlandığı ifade ediliyor.

Son aylarda farklı silahlı gruplar arasında çatışmaların yoğunlaştığı Trablus'u ele geçirmek için Hafter'in ordusunu organize ettiği belirtiliyor.

Hafter'e yakın kaynakların ifadesine göre, Trablus başta olmak üzere Libya'nın batısını kontrol altına almak için hazırlıklar tamamlandı, harekete geçmek için ise Hafter'in emri bekleniyor.

Halife Hafter daha önce de bölgedeki duruma sessiz kalınamayacağını belirtmiş ve "Trablus'un özgürleştirilmesi kaçınılmaz bir seçenek" şeklinde konuşmuştu.

Halife Hafter kimdir?

Halife Hafter, ülkenin batısındaki Trablus hükümeti ile dost olan gruplara karşı acımasız bir savaş başlatması ve petrol ticareti yapılan bazı limanları ele geçirmek gibi birkaç siyasi operasyonel hamlelerden sonra, Libya'da yükselen önemli bir aktör halini aldı.

Kaddafi’nin 1978-1987 yılları arasında Çad’a açtığı savaşta esir düşen General Halife Hafter, ABD ordusunun yardımıyla kurtarıldı. ABD siyasi sığınma hakkı tanımasıyla ABD’ye yerleşen Hafter, o günden sonra ülke dışında Kaddafi’ye karşı faaliyetler yürütmeye başladı. Ancak bu süreçte hem Kaddafi yönetimi ve hem de Kaddafi karşıtları nazarında soru işaretleri taşıyan bir isim olarak ünlendi. İki taraf da Hafter'i CIA ajanı olarak suçladı.

Libya’da Kaddafi’ye karşı başlayan ayaklanmadan bir ay sonra Mart 2011’de 20 yıl aradan sonra tekrar Libya’ya döndü. Kaddafi’nin devrilmesinin ardından da Libya Milli Meclisi tarafından kara kuvvetleri komutanlığına atandı. Libyalılar’ın siyasi planları olduğu gerekçesiyle mesafeli yaklaştığı Hafter, 2013 yılında bir muhtıra yayınlayarak “meclisi feshettiğini” ilan etmişti.

60 bine yakın savaşçıya liderlik ettiği düşünülen Hafter'in ABD'nin bölgedeki etkisinin zayıflamasının ardından Rusya'yı yeni bir partner olarak görmeye başladığı ifade ediliyordu. Hafter, İslami hareketlere karşı duran laik ve liberal kesim tarafından destek görüyordu. Batılı ülkelerden aldığı desteğin Halife Hafter'in Libya'da meclis üstü bir güç haline gelmesinde büyük rol oynadığı belirtiliyor.

Libya'nın doğusundaki muhalif gruplara yönelik düzenlenen askeri operasyonlarda ABD, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Mısır Hafter'e destek veriyordu.

Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.