Güney Sudan’da İç Savaşı Bitiren Anlaşma İmzalandı

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir, en az 50 bin insanın ölümüne neden olan ve iki milyon kişiyi yerinden etmiş iç savaşa son vermek için Etiyopya’nın başkentinde muhalif gruplar ile barış anlaşması imzaladı.

Güney Sudan, Sudan’dan 2011’de bağımsızlığını ilan ettikten iki yıl sonra Kiir ile daha önce başkan yardımcısı olan Riek Machar arasındaki bir siyasi anlaşmazlığın silahlı çatışmaya dönüşmesiyle savaşa sahne oldu.

2015 yılında imzalanan bir önceki barış anlaşması, hükümet güçleri ve muhalifler arasındaki çatışmaların patlak vermesiyle bir yıl sonra bozulmuş oldu.

Ana muhalif grubun lideri Machar, SPLM-IO ve diğer isyancı gruplar, iktidar paylaşımı anlaşmasının onurlandırılacağına dair güvence verdikten sonra Juba hükumetiyle yeni anlaşmayı imzaladılar.

Sudan’ın aracı olduğu anlaşma, Machar’ı eski başkan yardımcılığı görevine yeniden getirdi.

Güney Sudan’ın istikrarı, Sudan ve diğer komşular için de, çatışmadan kaynaklı yeni bir felaketin kendi ülkelerini mültecilerle doldurabileceği nedeniyle oldukça önemli.

İç savaş, 2013’te kişisel ve etnik çekişmelerle başladı. Birleşmiş Milletler’e göre çatışmalarda çoğu sivil, en az 50.000 insan öldü.

Güney Sudan’ın 12 milyonluk nüfusunun çeyreğinin yerinden edildiği tahmin ediliyor ve ham petrol üretimine büyük ölçüde bağımlı olan ekonomisi de yıkıldı.

Bölgenin petrol rezervlerinin çoğunu içine alan Güney Sudan’ın ayrılması Hartum’un ekonomisini de vurdu.

Hartum ve Juba, üretimi artırmak için üç ay içinde savaşın tahrip ettiği petrol altyapı tesislerini onarmak için Haziran ayında anlaştılar ve petrol sahalarını muhaliflerin saldırılarına karşı korumak için ortak bir güç oluşturulacağını söylediler.

Barış çabalarına geri dönen Troika olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Norveç, anlaşmanın imzalanmasını memnuniyetle karşıladı.

Bildiride, “Tartışmaların bu anlaşmanın sürdürülebilirliği konusunda henüz ikna olmayanlara açık kalacağını umuyoruz” dedi. “Güney Sudan halkı adına barışı sağlamak için geniş bölgesel ivmeyi yaymalıyız.”

Doğu Afrika bloğu IGAD yönetim başkanı Mahbub Maalim, rakiplerin güvenlik düzenlemeleri ve yönetim konusunda şanslı olduğunu, söyledi.

IGAD liderlerinin bir toplantısından sonra “bu, şimdiye kadar imzalanmış en iyi müzakere teklifi” dedi.

Anlaşmayı hayata geçirilememesi durumunda ne olacağı sorusunu yanıtlayan Maalim şunları söyledi: “Güney Sudanlı tarafların bölgedeki değişim rüzgarını kucaklamasını bekliyoruz.”

Bölge, geçtiğimiz aylarda Etiyopya ve Eritre arasında uzlaşma da dahil olmak üzere bir dizi yakınlaşmaya sahne oldu.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.