Perşembe, 21 Şubat 2019

Güney Kore’den ABD’ye Kore Savaşı’nı resmen bitirme çağrısı

Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kore Savaşı’nın sona ermesiyle ilgili resmi bir bildirge yayınlaması hususunda ’ye çağrıda bulundu.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, ülkesinin Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan tamamen arındıracağını ve kalıcı barış sağlayacağını belirterek bu konuda ABD’ye çağrıda bulundu. Moon Jae-in, adada atılan adımların önemli olduğunu ifade ederken, Washington’un Kore Savaşı’nın sona erdiğine dair resmi bir bildirge yayınlaması çağrısında bulundu.

Washington ise 1953’te durdurulan savaşın sona erdiğine dair bir barış ilanı yapılmasının öncesinde, ’nin nükleer silahsızlanma hususunda daha fazla icraatta bulunmasını talep ediyor.

Uzun bir süre, olası bir ABD işgalinden korunmak için nükleer bir cephaneye ihtiyaç duyduğu konusunda ısrar eden Pyongyang, nükleer silahsızlanma üzerinde çalışmak için söz verdi. Pyongyang, bunun karşılığında Washington’dan eş zamanlı icraatlar gerçekleştirmesini isterken, bu eylemlerin başında, barış ilanının açıklanması geliyor.

BBC aracılığıyla açıklamalarda bulunan Güney Kore Devlet Başkanı, Kuzey Kore’nin bütün nükleer ve balistik testlerini durdurduğunu söyledi. Başkan Moon, konuşmasının devamında, ABD’nin Pyongyang’ın talep ettiği eylemleri gerçekleştirdiği takdirde, "Kuzey Kore’nin nükleer kompleksini bütünüyle kaldırmaya hazır olduğunu" belirtti.

"Barış sürecini ABD'nin eylemleri belirleyecek"

"Savaşın sona erdiği ilanının, ABD ve Kuzey Kore arasında on yıllardır devam eden düşmanca ilişkileri sona erdiren bir siyasi beyanname olacağını" kaydeden Moon, “Bu sürece doğru hareket, ABD tarafından alınacak ilgili eylemler ile şekillenecektir” dedi.

Kuzey Kore’nin ekonomisini baskı altında tutmak için 2017’den bu yana uluslararası çabalara öncülük eden Washington, Pyongyang’ın nükleer silahlarını tamamen ve doğrulanabilir bir şekilde ortadan kaldırmadığı sürece, yaptırımları hafifletmeyi reddetti.

Öte yandan , pazartesi günü, her iki tarafın Pyongyang zirvesinde alınan kararların uygulanmasını tartışmak üzere, adayı bölen sınırda üst düzey görüşmeler yapacağını açıkladı.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.