Güney Kore: Kuzey Kore yeni bir füze denemesi hazırlığında

Güney Koreli yetkililer, dün nükleer deneme gerçekleştiren Kuzey Kore’nin daha fazla füze fırlatmaya hazırlandığını iddia etti.

Kuzey Kore dün erken saatlerde altıncı nükleer deneme gerçekleştirdiğini ifade etmiş Güney Kore, Japonya ve ABD'den sert tepki almıştı. Güney Kore bugün de korkutan bir açıklamada bulundu. Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore'nin daha fazla füze fırlatma hazırlığında olduğunu ve bu füzelerin de kıtalararası balistik füze olduğunu ifade etti.
Kuzey Kore, dün kıtalararası balistik füzeye yüklenebilecek hidrojen bombası denediğini duyurmuştu. Kuzey Kore'nin dün gerçekleştirdiği nükleer denemenin ardından Güney Koreli askeri yetkililer, başkent Seul'de parlamentoyu bilgilendirdi. ABD ise, ülkelerine ve müttefiklerine yönelik herhangi bir tehdidin askeri bir karşılığı olacağını açıkladı. Kuzey Kore, geçtiğimiz 2 ay boyunca kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirmiş ve bunlardan biri Japonya üzerinden geçerek Pasifik Okyanusu'na düşmüştü. Kuzey Kore, ABD toprağı Guam adasını da füzelerle vurmaya hazırlandığını duyurmuştu.

BM GÜVENLİK KONSEYİ, KUZEY KORE İÇİN ACİL TOPLANACAK
Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGS), Kuzey Kore'nin nükleer füze denemesinin ardından acil olarak toplanma kararı aldı. Konsey yerel saatle saat 10.00 oturumunda toplanacak. Toplantı öncesinde açıklama yapan Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü, Güney Kore ve Japonya liderleri BM'nin Kuzey Kore'ye daha kararlı bir baskı yapma konusunda hem fikir olduklarını dile getirdi.
BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'ye son olarak Ağustos ayında yaptırım uygulanmasını kabul etmişti. Kabul edilen yeni yaptırımlar ülkeye ihracatı yasaklamış ve yapılabilecek yatırımları da sınırlandırmıştı.

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Pentagon, Pakistan’a Yapılacak Yardımı Durdurdu

​​​​​​​ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Pakistan'a askeri operasyonlar karşılığında yapılacak olan 900 milyon dolarlık yardımın askıya …

Saldırıların azaldığı Pakistan’da IŞİD yükselişte

Pakistan'ın 2017 Güvenlik Raporu'na göre geçen yılki saldırılarda yüzde 16'lık azalma yaşandı. Pakistan Barış Araştırmaları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.