Perşembe, 24 Ocak 2019

“Gazze’de Her An Ekonomik İsyan Çıkabilir”

’deki Filistinli İş Adamları Derneği, kötü ekonomik şartların devam etmesi hâlinde “ekonomik isyan” çıkabileceği uyarısında bulundu.

Gazze’deki Filistinli İş Adamları Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Gazze’deki kötü ekonomik durumun olduğu gibi devam etmesi hâlinde özel sektörde faaliyette bulunan kurumlar çok yakında ekonomik isyan başlatmak zorunda kalacaktır.” denildi.

AA’da yer alan habere göre, ekonomik isyanın tüm sınır kapıları kapatılarak Gazze’ye mal girişinin ve herhangi bir yere ödemelerinin durdurulmasını da kapsayacağı belirtilen açıklamada, Gazze’yi kurtarmak için acilen müdahalede bulunulmaması hâlinde ekonomik sıkıntıda patlamanın kaçınılmaz olduğu uyarısında bulunuldu.

“Gazze’yi Kurtarmak İçin Acil Müdahale Gerek”

İsrail’e, Gazze’ye ve halkına yönelik ablukasını devam ettirmemesi uyarısında bulunulan açıklamada, halkın daha fazla baskı ile ablukaya tahammül etmeyeceğine ve çocukların, gençlerin, tüccarın, sanayicinin, müteahhitlerin ve çiftçilerin dilenciye dönüşmesine izin vermeyeceğine işaret edildi.

Açıklamada, ile uluslararası örgütlere, iş işten geçmeden Gazze’yi kurtarmak için acilen harekete geçmeleri ve ablukayı derhal sona erdirmesi ve şahısların, tüccarın ve ticari malların Gazze’ye geçişi için kullanılan sınır kapılarını derhal açması için İsrail’e ciddi ve gerçek baskı uygulamaları çağrısında bulunuldu.

Mahmud Abbas’a da Çağrı: Memurların Maaşlarını Öde

Derneğin açıklamasında ayrıca Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan da Gazze halkına yönelik toplu cezalandırma uygulamasını derhal durdurması ve memurların maaşlarını ödememekten vazgeçmesi istendi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 19 Mart’ta yaptığı açıklamada, Gazze hakkında hukuki ve kararlar alacağını dile getirmişti.

Sık Sık Gösteriler Düzenleniyor

Gazzeli memurlar da Filistin yönetiminin maaşlarına uyguladığı kesintilere ve ödemelerdeki gecikmelere tepki amacıyla sık sık gösteriler düzenliyor.

Gazze’de yönetimi 2007’de devralan , ’daki Filistin hükümetinin Gazze’deki memurlardan işe gitmemelerini istemesi üzerine yaklaşık 40 bin memur atamıştı.

“Memur maaşları dosyası” Hamas ile Fetih arasında geçen yıl 12 Ekim’de, Filistin’deki bölünmüşlüğü bitirme amacıyla imzalanan son uzlaşı anlaşmasında da aksaklıklara neden olmuştu.

Ramallah hükümetinin sorumluluklarını üstlenmemesi, Hamas’ın Gazze yönetimini elinde bulundurduğu dönemde tayin ettiği memurların durumu gibi meseleler yüzünden anlaşmanın uygulama aşamasında sıkıntılar yaşanıyor.

2006’dan Beri Kriz Büyüyor

Uzmanlar, Gazze’deki yoksulluğun başlıca nedeni olarak 2006’dan bu yana devam eden İsrail ablukasının yol açtığı üretim krizi ve yerel sektördeki durgunluğu gösteriyor.

İsrail ablukasının yanı sıra Temmuz 2013’te gerçekleşen askeri darbenin ardından , Gazze’nin dünyaya açılan tek bağlantı noktası konumundaki Refah Sınır Kapısı’nı sık sık kapatıyor.

Abluka nedeniyle yakıt sıkıntısı çekilen şehirde, günün neredeyse yarısından fazlasında ev ve iş yerlerine elektrik verilemiyor. Bu da Gazze’deki imalathanelerin ya kapanmasına ya da üretiminin ciddi manada azalmasına neden oluyor.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.