Fransa: Mali’de El Kaide’nin üst düzey ismini öldürdük

Fransa Savunma Bakanı, Mali'deki El Kaide yapılanmasının üst düzey bir isminin düzenlenen operasyonla öldürüldüğünü açıkladı.

Fransa Savunma Bakanı, Mali'deki El Kaide yapılanmasının üst düzey bir isminin düzenlenen operasyonla öldürüldüğünü açıkladı.

Yapılan açıklamada Mali'nin kuzeydoğusundaki Menaka bölgesinde Fransız ordu güçlerinin düzenlediği bir operasyonda bölgedeki El Kaide yapılanması olan Nusret el İslam vel Muslimin Cemaati'nin üst düzey bir isminin etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

Operasyonda El Kaide'nin Batı Afrika'daki üst düzey ismi olduğu belirtilen Bah ag Mousa'nın öldürüldüğü ifade edilirken bu ismin, bölgedeki El Kaide yapılanması lideri olan Ebu'l Fadl İyad Gali'nin yardımcılarından biri olduğu da öne sürüldü.

Bah ag Mousa'nın El Kaide Batı Afrika yapılanmasının bölgedeki saha komutanlarından olduğu belirtiliyor.

Fransa Savunma Bakanı Florance Parly tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, Menaka bölgesindeki askeri operasyona karadan ve havadan destek verildiği ifade edildi.

Fransa'nın Mali'deki operasyonları

2013 yılından bu yana Mali'de sürekli olarak artırdığı askeri varlığıyla dikkat çeken Fransa, geçtiğimiz 9 Ekim tarihinde gerçekleştirilen esir takasından bu yana bölgedeki El Kaide yapılanmasına yönelik üç büyük saldırı düzenledi.

Kaynak: Mepa News