Cuma, 22 Mart 2019

Fırat Kalkanı Güçleri, ‘ABD destekli militanlara’ saldırı başlattı

Reuters ajansı, destekli ÖSO güçlerinin Menbic kırsalında 'ye operasyona başladığını duyurdu.

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında savaşan ÖSO birlikleri, hesaplarından El Bab'ın doğusundaki Tel Turin ve Kara köylerini YPG'den aldığını açıkladı.

YPG de Menbic yakınlarında bazı köylere muhalifler tarafından saldırıların gerçekleştiğini açıkladı.
Reuters haber ajansı olayı, "TSK destekli muhalifler ABD destekli militanlara başlattı" başlığı ile duyurdu.
Çoğunluğunu 'nın kolu PYD/YPG'nin oluşturduğu Demokratik Güçleri (SDF)'nin Menbic Askeri Konseyi sözcüsü, Reuters'a verdiği bilgide, "hedef alınan köylerin Menbic'in 27 kilometre batısında olduğunu, kente yönelen Türk tehditlerine karşı kendilerini tuttuklaranı, ancak gerekirse kenti savunacaklarını da" belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip , harekâtın gidişatına dair yanıtladığı bir soruda El Bâb'ın ardından bir sonraki hedefin Menbic olduğunu söylemişti.

Al Jazeera’ye konuşan Türk diplomatik kaynakları, “Menbic sadece ’nin sorunu değil, öncelikle Suriye’nin sorunu” ifadesini kullanarak, "YPG’nin Menbic’den çekilmesi Ankara için önemli ancak bir yandan ÖSO da tutum belirlemek için ABD’nin atacağı adımı bekliyor" mesajı vermişti.
Türkiye'ye verilen vaatlere karşın ABD'nin desteğini alan YPG'liler bölgeden ayrılmadı. Son olarak, ABD Menbic'de kurdu ve YPG'lilere eğitim veriyor. ABD özel kuvvetler askerleri ile YPG'lilerin birlikte çekilmiş fotoğrafları, sosyal medyada paylaşılmıştı.

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

“İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki Boyut”

Özgür-Der Amasya Temsilciliği tarafından, Eğitimci-Yazar Şefik Sevim'in konuşmacı olarak katıldığı “İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki …

Esed Duma’da yine klorla saldırdı

Doğu Guta’da bulunan Duma’da bugün sabah saatlerinde Esed rejimi 6 adet klorlu roket saldırısı gerçektirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.