FİNANCİAL TİMES GAZETESİ : ÇİN,YURT DIŞINDAKİ UYGUR ÖĞRENCİLERİ GERİ ÇAĞIRIYOR

Uygur Haber ve Araştırma Mrkezi(UYHAM)

İngiltere merkezli Financial Times (FT) gazetesi, Çin hükümetinin Mayıs /2017 ayından bu yana yurt dışında eğitim gören Uygur Türklerine tebligat göndererek, ülkeye geri çağırdığını bildirdi.

Konuyla ilgili gazeteye bilgi veren aktivistler ve öğrencilerin, tebligatların genellikle gönderildiği kişinin aile üyeleri gözaltına alındıktan sonra iletildiğini belirtti. Tebligatı alıp dönen bazı öğrencilerin ülkeye giriş yapar yapmaz gözaltına alındıkları ifade edildi.

Gazetenin haberine göre, Çin hükümeti, Uygur Türklerinin eğitim için gittikleri başka ülkelerde radikalleşmelerinden endişe duyduğunu öne sürüyor.

Haberde, Çin hükümetinin özellikle Türkiye ve Mısır gibi Müslüman ülkelerde eğitim gören Uygur Türklerine geri dönmeleri için tebligatta bulunduğu vurgulandı.

Hong Kong’da bulunan Uluslararası Af Örgütü Araştırmacısı William Nee, Çin’in “doğrudan kontrol altında tutamadığı her türlü İslami hareketi bastırmaya” çalıştığını söyledi.

Haberde, Kahire’de bulunan ve dünyanın en önemli İslami eğitim merkezlerinden biri olan El Ezher Üniversitesi’nde eğitim gören yaklaşık 150 Uygur Türkünün kendilerine ulaşan tebligata uymadıkları ve bu nedenle Temmuz ayı başında Mısır polisi tarafından tutuklandıkları öne sürüldü.

Financial Times gazetesinin haberine göre, tutuklananlardan en az 22’si Çin’e iade edilirken, diğerleri de serbest bırakıldıktan kısa bir süre Mısır’dan kaçmayı başardıkları bildirildi.

Çin hükümetine Doğu Türkistan’da yaşayan Türk ve Müslüman azınlığa oruç tutmanın yasaklanması gibi bazı baskılar uyguladığı yolunda eleştiriler yöneltiliyor.

Kaynak : http://www.bbc.com/turkce/40798913?SThisFB

Uyghurnet sitesinden alıntılanmıştır.