Filistin ÖFKE CUMASINDA Neler Yaşandı +FOTO

Filistin Direnişi ve Halkının Mescidi Aksa'ya destek için ilan ettiği Öfke Cumasında Siyonist Rejim güçleri ile bir çok şehirde çatışmalar yaşandı.

Kudüs

Yerel kaynakların verdiği bilgide Re’su’l-Amud bölgesinde bir evin çatısına yerleşen keskin nişancı bir Yahudi yerleşimcinin Filistinli bir genci şehit ettiğini belirterek, Kudüs’ün değişik noktalarında meydana gelen eylemlere sert müdahale eden işgal güçlerinin de onlarca kişiyi yaraladığını ifade etti.

Filistin Kızılay Teşkilatı şimdiye kadar 391 hastaya müdahale ettiklerini, bunlardan 41 kişinin hastanelere nakledildiğini belirtirken, yerel kaynaklar yaralı sayısının dört yüzü geçtiğini ve çatışmalar hâlâ birçok noktada sürdüğünden sayının her geçen saat daha da arttığını ifade ettiler.

Yaralananlardan bazıları gerçek mermi, bazıları plastik mermilerle yaralanırken, bazıları da atılan gazlar nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdi.

Kudüs’ün birçok semt ve beldesiyle Mescidi Aksa kapılarında çatışmalar devam ederken, işgal güçlerinin yaralı bazı gençleri tutuklamak için Kudüs’teki Makasıd Hastanesine baskın yaptığı belirtildi.

Ramallah

Ramallah’ın kuzeyinde yer alan Kalendiya askeri geçiş noktasında meydana gelen çatışmalarda 10 Filistinli yaralanırken, Na’lin köyünde iki işgal askerinin yaralandığı belirtildi.

Beytlahim

Beytlahim’in değişik noktalarında meydana gelen çatışmalarda 30’dan fazla kişinin yaralandığı belirtildi.

El-Halil

El-Halil şehrinde 15 bin kişi Uluslararası El-Hüseyin Stadında Cuma namazı kılarken, temas noktalarına yürüyen Filistinlilere ateş açan işgal güçleri üç kişiyi yaraladılar.

El-Arrub Mülteci Kampında şiddetli çatışmalar yaşanırken, işgal güçlerinin gerçek mermi kullandığı belirtildi.

Beyt Ummer’de çıkan çatışmada iki kişi yaralanırken, Devlet Hastanesini basan işgal güçlerinin bazı yaralıları kaçırdıkları belirtildi.

Nablus

Nablus’un güneyinde yer alan Beyta Beldesinde çatışmalar yaşanırken, gençler beldenin girişini araba lastikleriyle kapattılar.

Nablus’un güneyinde yer alan Havara askeri geçiş noktasında yoğun çatışmalar yaşanırken, işgal askerlerinin mermileriyle yaralanan bir gencin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Tulkerem

Tulkerem’in birçok noktasında çatışmalar yaşanırken, işgal güçlerinin attıkları gaz bombalarının sebep olduğu yangın nedeniyle sağlık ekipleri bulundukları binayı terk ettiler. Çıkan çatışmada 6 kişi yaralandı.

Eriha

Eriha’nın güneyinde şehrin girişinde gösteri yapan Filistinli gençlerle işgal güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirten kaynaklar, işgal güçlerinin gençleri dağıtmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullandıklarını ifade ettiler.

Kalkiliya

Kalkiliya’nın Kefer Kadum ve Cives beldelerinde Filistinli gençlerle işgal güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, çatışmada iki gençle iki işgal askerinin yaralandığı belirtildi.

Gazze

Hamas ve İslamî Cihad Hareketlerinin çağrısı üzerine bugün Gazze’nin bütün camilerinde, Cuma namazından sonra meydanlara inen Filistinliler işgal rejiminin Mescidi Aksa’ya reva gördüğü zulmü lanetlediler.

Namazdan sonra sınırda işgal güçlerinin bulunduğu noktalara yürüyen Gazze halkının üzerine gerçek mermi, plastik mermi, göz yaşartıcı bomba yağdıran işgal güçleri 30’dan fazla kişiyi yaraladılar.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref El-Kudra, işgal güçlerinin Cibaliya’nın doğusunda sağlık ekiplerine ait aracı hedef almaları sonucu altı sağlık çalışanının yaralandığını duyurdu.

Sınırda olduğu gibi, Rafah, Han Yunus, Orta Bölge, Gazze, Gazze’nin kuzeyinde gösteriler düzenlendi. Gösterilere direniş hareketlerinin liderleri öncülük etti.

Filistin Haber Merkezi . Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

GAZZE’de BÖBREK Hastalarının Durumu Tehlikede!

Gazze Şeridi’ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı, hastanelerdeki böbrek hastalarının durumunun tehlikede olduğunu açıkladı. Filistin Sağlık Bakanlığı, …

İSRAİL Rejiminden Batı Şeria’da 10 Filistinliye Gözaltı

İşgal güçleri erken saatlerde Batı Yaka ve Kudüs’ün çeşitli bölgelerine baskın düzenleyerek 10 kişiyi gözaltına …

Bir Yorum

  1. İŞGALCİLERİ yerleşimci DİYE HABER YAPMAYA LA veya FİLİSTİN TOPRAKLARI NI Eriha’nın Ayn Sultan MÜLTECİ KAMPI !!! HABERLERİ YAPMAYLA :FİLİSTİN;İ DOĞU VE BATI KUDÜS İLAN ETMENİNİ ARASINDA NASIL BİR ZİHİN FARKLILIĞI VAR Kİ ?? ((SEN YERLEŞİMCİ MÜLTECİ KAMPI DİYE HABER YAPARSAN)) !!! DURUŞUNU SÖYLEMİNİ KALEMİNİ SATANLAR FİLİSTİN;İ DOĞU BATI DİYE SENDEN ALDIKLARI CESARETLE MAKAM VE MEVKİLERE SATARLAR… SEN KENDİNE BAK İŞGALCİLER SANA BAKIYOR DURUŞLARI NE DİYE ONA GÖRE CESARET ALIP HAMLELERİNİ YAPIYORLAR !! SEN SEN SEN DURUŞUNU,EYLEMİNİ,KALEMİNİ,ZİHNİNİ AKIŞIN ETKİLENİŞİM LERE KAPTIRMA!!!! ALLAH İÇİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.