Filipinlerde IŞİD’i durdurmak için ABD ordusu sahaya iniyor


Filipinler hükümeti IŞİD karşısındaki başarısız savaşından sonra ABD'deden yardım istedi.

ISLAHHABER HABER MERKEZİ
Filipinler’in Marawi kentinde IŞİD’e bağlı Maute örgütüyle çatışan ordu birlikleri, bir günde 13 kayıp verdi. ABD özel kuvvetler askerleri kenti IŞİD’den almaya çalışacak operasyona katılıyor.

Maute’nin Adalar ülkesi Filipinler’de bir kenti elinde tutmaya devam ediyor. Mayıs ayı sonunda Mindanao Adası’na saldıran milisler, halen kentten çıkarılamadı.

Filipinler Ordusu, cuma günü Marawi kentinde gerçekleşen çatışmalarda 13 askerin öldüğünü duyurdu. Savaşın başlamasından bu yana yaşamını yitiren asker sayısı 58’e yükseldi.

ABD’DEN YARDIM İSTEDİLER

Marawi’de, IŞİD’le bağlantılı Maute örgütü üyelerine karşı ABD özel kuvvetler askerleri sahaya iniyor. Filipinler Genelkurmay başkanlığı, Amerikan askerlerinin teknik konularda danışmanlık yapacağını açıkladı.

Yerel medya, bir Amerikan P3 Orion gözetleme uçağının Cuma günü kentin üstünde uçtuğunu bildiriyor.

YARDIM TALEBİ FİLİPİN HÜKÜMETİNDEN GELDİ

Başkent Manila’daki ABD büyükelçilik sözcüsü, yardım talebinin Filipinler hükümetinden geldiğini söyledi.

Halihazırda kentin büyük bölümü IŞİD'den kurtarılmış olsa da yüzlerce militanın Marawi’de bulunduğu tahmin ediliyor. 200 bin kişinin yaşadığı kentin yüzde 90’dan fazlası tahliye edilmiş durumda.
OKULUN ÇATISINA IŞİD BAYRAĞI DİKMİŞLERDİ

Filipinler ordu birlikleri, Maute örgütü lideri Isnilon Hapilon'u yakalamak için Mayıs ayında operasyona girişti ancak Hapilon askerlerin elinden kurtuldu. Bunun üzerine, örgüt üyeleri Marawi'yi işgal etti. Kentteki teröristlerden birinin, siyah IŞİD bayrağını bir okulun çatısına dikme görüntüleri CNN tarafından ekrana getirildi.

İşgal sonrası dünyanın dikkati bir anda Güney Asya'ya kaydı. Zira, IŞİD Marawi'yi aldığı gün Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bombalı saldırılar düzenledi.

Hemen arkasından, Filipinlerin başkenti Manila'daki bir turistik tesise düzenlenen saldırıda ise 36 kişi öldü. Bomba ve silahların kullandığı saldırıyı IŞİD bir gün sonra üstlendi.