Filipinler Ordusu: Bağımsızlık gününde IŞİD’i yeneceğiz

Filipinler'in güneyinde IŞİD ile Filipinler Ordusu arasındaki çatışmalar devam ediyor. Ülkenin güneyindeki Marawi kentinin farklı bölgelerinde IŞİD ile Filipinler Ordusu arasındaki çatışmalar devam ediyor. Yerel kaynakların aktardığı bilgiye göre, Filipinler Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları kentteki IŞİD mevzilerine yönelik hava saldırıları gerçekleştiriyor. Düzenlenen hava saldırılarına bölgede sürekli uçuş yapan B-3 casus uçakları da eşlik ediyor.

Bağımsızlık gününde son operasyon

Yerel kaynaklar, çatışmaların IŞİD'in bölgeye yaptığı askeri sevkiyattan sonra daha da şiddetlendiğini ifade ediyor.
Öte yandan askeri kaynaklar bölgedeki operasyonun Filipinler'in Bağımsızlık Günü olan 12 Haziran Pazartesi tarihine kadar sona ermesinin planlandığını ifade etti. Ancak IŞİD'in geçtiğimiz gün yaptığı askeri sevkiyattan sonra kontrol alanını daha da genişlettiği ifade ediliyor.

Mindanao eyaletine bağlı Maravi kenti

Küçük direniş birlikleri

Filipinler Ordusu'nda görevli üst düzey bir askeri yetkili kentte yaşanan çatışmalardan sonra hükümet güçlerinin belli bir alanda kontrolü sağladığını, kentte kalan silahlı grupların "küçük direniş birlikleri" şeklinde hareket ettiğini söyledi.

Birkaç gün içinde bitecek

Filipinler Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Eduardo Ano yaptığı basın açıklamasında kentteki savaşın birkaç gün içinde sona ereceğini söyledi.

"10 asker öldü"

Öte yandan IŞİD'in geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamaya göre, Marawi kentinin yaklaşık 110 kilometre güneyinde başka bir bölge olan Mamasapano'da ordu güçleri ile yaşanan çatışmada yaklaşık 10 askerin öldüğü ifade edildi.
IŞİD'e bağlı silahlı gruplar Filipinler'in güneyindeki Mindanao eyaletinde yer alan Marawi kentine 23 Mayıs'ta bir saldırı düzenlemiş ve kenti belli ölçüde kontrol altına almıştı.
Kaynak: Mepa News

İslami Bülten / Haber Merkezi