Facebook, Dronlarla İnternet Sağlama Girişimini Sonlandırıyor

Sosyal medya platformu üç ay içinde 583 milyondan fazla sahte hesap sildiğini açıkladı.

Facebook, şu anda internete bağlı olmayan uzak bölgelere yüksek hızda internet sağlamak için dronlar geliştiren bir program olan Aquila Projesi’ni iptal etti.

2014 yılında yüksek irtifa platform istasyonu (HAPS) teknolojisindeki gelişimini başlatan Facebook’a göre, diğer pek çok şirket benzer teknolojileri geliştirmeye başladı ve Facebook’un projeye devam etmemeye karar vermesine yol açtı.

Programın başlangıcından bu yana Facebook, şu anda internete bağlı olmayan dört milyar insanın erişim kazanmasına yardımcı olmak için teknoloji ve politika üzerinde çalışıyor .

Facebook, şu anda internet altyapısında bulunmayan uzak bölgelerdeki uçağı uçurarak bunu yapmak istedi.

Bu dronlar, uzun süre boyunca havada kalmak için güneş enerjisini kullanırken maksat yüksek hızlı kablosuz internet bağlantılarını kullanmaktı.

Facebook ar-ge’de çalışmaya devam edecek, ancak artık drone’ları kendileri inşa etmeyecek, bunun yerine teknolojiyi geliştirmek için ortaklarla birlikte çalışacak.

Web sitesinden yapılan açıklamada, “İleriye dönük olarak, HAPS bağlantısı genelinde Airbus gibi ortaklarla sistemin uçuş kontrol bilgisayarları ve yüksek yoğunluklu piller gibi çalışması için gereken diğer teknolojiler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Sosyal medya şirketi de HAPS teknolojilere ilişkin politikasını geliştirmek için milletvekilleri ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Aquila programı şimdiye kadar karışık sonuçlar elde etti, havadan yere internet teknolojilerine ilişkin kayıtları belirledi, fakat aynı zamanda insansız uçaklardan birinin üzerine inmeye çalışırken ağır hasar gördü.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.