Evleri Yağmalanan Rakka’lılar PKK İle Çatıştı ABD Araya Girdi

Suriye’nin Rakka ilinde PKK/PYD, bir beldede sivillerin evlerini yağmaladı. ABD güçleri, sivillerin tepkilerinin terör örgütü ile çatışmaya dönüşmesi üzerine, tepki vermek zorunda kaldı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, PKK/PYD militanları, ABD’nin askeri desteğinde, IŞİD ile mücadele gerekçesiyle girdiği Rakka’nın kuzey kırsalında, Tel Semin beldesi sakinlerinin evlerini yağmaladı.

Evleri yağmalanan ve el koyulan sivillerin tepkisi, terör örgütü ile çatışmaya dönüştü.

Bunun üzerine, bölgedeki ABD kuvvetleri, zırhlı araçlarla beldeye girdi.

“Cougar MRAP” tipi zırhlılar, personel taşıyıcı araçlar ve Husky tipi mayın belirleme araçlarının beldede tampon bölge oluşturduğu görüldü.

PKK/PYD’nin geçen yılın sonunda IŞİD’ten aldığı beldede, gerginlik sürüyor.

PKK/PYD, IŞİD karşıtı operasyon kapsamında ateş altına alınan Rakka’da ölümden kaçan sivillerin, kontrolündeki kentlere girmesine izin vermiyor.

Örgüt, barınma ve beslenme olanağının sağlanmadığı taşlık arazilerde tuttuğu sivilleri, rüşvet vermeye zorluyor. Sivillerin kentlere girebilmesi için referans ya da kefili olup olmadığını da soruyor. Bu yolla kent merkezlerine girebilen siviller dahi bir süre sonra yeniden sözde kamplara gönderilebiliyor.

“Rakka sessizce katlediliyor” isimli yerel aktivist ağı, dün, yalnızca temmuz ayında örgütün topçu ateşinde 121 sivilin öldüğünü duyurmuştu.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.