Etiyopya ordusu Tigray bölgesinin başkentine ilerliyor

Etiyopya'da ulusal ordu güçlerinin, ülkenin kuzey kesimindeki Tigray bölgesinin başkenti olan Mekelle'ye ilerlediği rapor ediliyor.

Etiyopya'da ulusal ordu güçlerinin, ülkenin kuzey kesimindeki Tigray bölgesinin başkenti olan Mekelle'ye ilerlediği rapor ediliyor.

Başbakan Abiy Ahmed'in geçtiğimiz günlerde, operasyonların final safhasına ulaşmak üzere olduğunu söylemesinin ardından, sahada da ordu güçlerinin hızlı bir şekilde ilerlediği bildirildi.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ile Etiyopya ordu güçleri arasında çatışmalar şiddetlenirken, şimdiye kadar yüzlerce kişi hayatını kaybetti, 30 bini aşkın sivil ise evlerinden oldu.

Bölgede devam eden medya karartması ve iletişim hatlarının kesilmesi gibi uygulamalar sebebiyle çatışmalara dair son duruma ilişkin bilgilere erişmek oldukça zor. Ancak bölge kaynakları, Etiyopya ordusunun başkent Mekelle'ye doğru ilerleyişini sürdürdüğü bilgisini aktarıyor.

Geçtiğimiz günlerde, başkent Mekelle'nin yaklaşık 180 kilometre güneyindeki Alamata yerleşimi ordu güçlerince kontrol altına alınmıştı.

Öte yandan, Tigray lideri Debretsion Gebremichael, yaptığı açıklamada Tigray Halk Kurtuluş Cephesi güçlerinin elindeki bölgeleri koruduğunu öne sürdü.

Bölgede çatışmalar, Abiy Ahmed'in Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ni Etiyopya'ya ait bir askeri üsse saldırı düzenlemekle suçlamasının ardından 4 Kasım'da başlamıştı.

Kaynak: Mepa News