Eşref Gani’den Taliban’a Ültimatom

Afganistan’da Kabil Hükumet Başkanı Eşref Gani Salı günü sabah yaptığı açıklamayla İslam Emirliği Taliban Hareketine ültimatom yayınladı.

‘Ya barış masasına otururlar ya da sonuçlarına katlanırlar’ diyen Eşref Gani, sözlerini ‘zaman doluyor’ ifadeleriyle sürdürdü.

Kabil Hükumet Başkanı yaptığı kısa açıklamada şunları söyledi: “Biz, bir barış şansı sunuyoruz fakat bu süre bakımından ucu açık bir teklif değil. Zaman doluyor. Ya kabul edersiniz ya da sonuçlarına katlanırsınız.”

Eşref Gani, Taliban’ı tehdit eden sözlerini Kabil’de düzenlenen uluslararası barış konferansında dile getirdi.

Eşref Gani’nin ABD liderliğindeki NATO güçlerinin 16 yıldır mücadele etmesine karşın giderek güçlendiği gözlenen ve ülkenin yüzde 40’ından fazlasını kontrol altında tutan Taliban Hareketine karşı nasıl bir yaptırım uygulayacağı merak konusu oldu.

Eşref Gani’nin Taliban’ı barış masasına çağıran açıklaması, uluslararası basında sık sık çıkan iddiaların aksine cihat yanlısı örgütün şu ana dek söz konusu masaya oturmadığının da delili olarak kabul edildi.

2001 yılında ABD’nin Afganistan’ı işgaliyle yönetimden alaşağı edilen Taliban’ın birçok kez yaptığı açıklamalarla ‘işgalci yabancı güçler ülkeyi terk etmediği müddetçe savaşa devam ederek masaya oturmayacakları’ yönündeki kararlı tutumları biliniyor.

İslami Bülten – Haber Merkezi