Perşembe, 24 Ocak 2019

Eski Sırp Lider Radovan Karadziç’e Verilen Ceza Yeterli Bulunmadı

Eski Sırp Radovan Karadziç’in Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinde görülen davasında Karadziç için ömür boyu hapis talebinde bulunuldu.

Lahey’li savcılar, Radovan Karadziç’e Mart 2016’da verilen 40 yıllık hapis cezasını az bularak kararı temyize gönderdi ve hükmün ömür boyu hapse çevrilmesini istediler.

Radovan Karadziç, ‘soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç’ maddelerinden hüküm giymişti.

Radovan Karadziç’in avukatı ise on farklı suç maddesinden yargılanan eski Sırp lider hakkında istenen ömür boyu hapis cezasının ‘adil olmadığını’ savundu.

Avukat Peter Robinson, Radovan Karadziç’in beraatini ve yargılama sürecinin sona erdirilmesini istedi.

Mahkemenin adli hatalar yaptığını iddia eden Avukat Robinson, masumiyet kanunlarının ihlal edildiğini, kontrol edilemez bir dava ortaya konulduğunu bu nedenle de adil yargılamanın imkansız hale geldiğini’ savundu.

Radovan Karadziç, Bosna’da katledilen en az 8 bin Müslüman erkeğin ölüm emrini verdiği gerekçesiyle soykırım işlemek suçundan mahkum edilmişti.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Fransa’dan Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Fransa, Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun kanıtlanması durumunda bu ülkeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Fransa Hükümet …

BM’den Fransa’ya Burka Yasağını Kaldır Çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Fransa’ya burka yasağını kaldırması çağrısında bulundu. BM’nin İnsan Hakları Yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.