‘Eski IŞİD Üyeleri, Haşdi Şabi Birliklerine Katıldı’

Amerika Birleşik Devletleri ABD’nin saygın yayın organlarından Foreign Policy, Irak’taki bazı eski IŞİD üyelerinin Haşdi Şabi Birliklerine katıldığını yazdı.

Irak Ordusu IŞİD’e karşı zaferinin birinci yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken IŞİD’den geriye kalan bazı unsurların güvenlik açıklarından faydalanarak çıkış yolları aradığı belirtildi.

Foreign Policy Dergisine göre bünyesinde Bedir Örgütü ve Asaib Ehl El Hak gibi İran destekli Şii örgütlerin de bulunduğu Haşdi Şabi Birlikleri, 30 ila 40 arasında IŞİD üyesini Diyala Vilayetindeki Celavle Kasabasında kabul etti.

Haşdi Şabi Birlikleri, mezhepçi politikalarıyla tanınan önceki Başbakan Nuri El Maliki tarafından ABD işgaliyle dağılan Irak Ordusuna alternatif olarak kurulmuştu.

Foreign Policy, IŞİD kalıntılarının Haşdi Şabi’ye katılmasını ‘Irak açısından kötü’ olarak niteledi.

Haşdi Şabi’nin eski IŞİD’lileri kabul ettikten sonra bazı Sünni bölgelere daha kolay genişleyebileceği değerlendiriliyor.

Foreign Policy’nin haberinin ardından açıklama yapan bir Haşdi Şabi lideri, raporu yalanlayarak ‘bünyelerine katmak için savaşçı kabul ettiklerini başvuran IŞİD’lilerin geçmişlerini inceledikten sonra başvurularını kabul etmediklerini’ söyledi.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.