Esed’in anlaşmalı bölgelerdeki insanlık suçları belgelendi

Avrupa-Akdeniz Gözlemevi Esad rejiminin keyfi gözaltı, işkence ve anlaşma bölgelerindeki ihlallerini belgeliyor.

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye rejiminin anlaşma bölgesinde yaptıkları ihlallere karşı uyardı.

Gözlemcinin yaptığı açıklamada, Suriye rejiminin Şam ve Dara bölgelerinde yaptıkları zulümleri,işkenceleri, işkence altında can verenleri,keyfi tutuklamaları ve gençlerin askerlik hizmetine zorlanması gibi olayları belgelediklerini belirtti.

Gözlemevi, rejim milislerinin gençlere yönelik yerleşim alanlarında yoğun bir tutuklama kampanyası yürüttüklerini, zorla askerlik hizmetine katılmaya zorladıklarını raporlara geçirdi.

Raporda,rejim milislerinin kontrol noktalarına kısıtlamalar getirdiğini ve sağlık problemi yaşayıp da ilaç ihtiyacı olanların bile bölgeden çıkışlarının kısıtlandığı yazıyor.

Avrupa-Akdeniz Gözlemevi sözcüsü Sarah Pritchett, Suriye rejiminin bu bölgelerdeki kısıtlamalarını kaldırması gerektiğini ve tedaviye ihtiyaç duyan hastaların özgürce hareket etmelerine izin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Pritchett, rejimin yaptıklarının uluslararası insan hukukuna aykırı olduğunu ve Rus’larla yaptıkları anlaşmalara uymadıklarını sözlerine ekledi.

Gözlemevi, başta Rusya olmak üzere Güvenlik Konseyi üyelerini uzlaşma alanlarındaki insanlara yönelik ihlalleri önlemek ve herhangi bir saldırıda güvenliklerinin sağlanması için çağrıda bulundu.

Esad rejiminin iki gün içerisinde anlaşma bölgesi olan Kafaya bölgesinden Şam’a dönen yüzden fazla sivilli tutukladı.Tutuklular arasında bir çok
kadın da bulunuyor.

Kaynak: Fetih Medya

Gereksizse Sil