Eş-Şebab, 5 kişiyi casusluk suçlamasıyla idam etti

Somali’de Eş-Şebab örgütü, aralarında bir İngiliz’in de bulunduğu 5 kişiyi casusluk suçlamasıyla idam ettiğini duyurdu.

Afrika Birliği Barış Gücü’nün 2011 yılında Eş-Şebab’ı Somali’nin başkenti Mogadişu’dan çıkardıktan sonra örgütün saldırıları azalmıştı. Ancak son dönemlerde örgütün Somali hükümeti ve ABD ordusuna yönelik saldırıları giderek artıyor.

Reuters’ın haberine göre Güney Somali’deki Şabelle bölgelerinin Eş-Şebab valisi olan Muhammed Ebu Abdullah, “Mahkemede casusluk yaptıklarını itiraf eden 5 kişinin vurularak idam edildiğini açıkladı.

İngiliz vatandaşı olan 32 yaşındaki Avali Ahmed Muhammed’in İngiliz İstihbarat Teşkilatı MI6 için çalıştığını söyleyen Ebu Abdullah, idam edilenlerin 3’ünün Eş-Şebab’a yönelik hava saldırılarında ABD’ye yardım ettiklerini, diğer bir kişinin ise Somali hükumeti adına ajanlık yaptığını sözlerine ekledi.

Öte yandan ABD ordusunun Somali’deki silahlı gruplara yönelik hava saldırıları devam ediyor. Ordu tarafından hafta sonu yapılan açıklamada, Güney Somali’ye yapılan hava saldırısında bir örgüt üyesinin öldürüldüğünü bildirdi.

Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bu Haberler de var

İran: İsrail İslam ülkeleri arasında ihtilaf yaratmak istiyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Umman ziyaretini eleştirdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram …

ABD: Kaşıkçı’nın öldürülmesi istikrarın altını oyuyor!

Kaşıkçı’nın öldürülmesi gibi olayların Orta Doğu’daki istikrarın altını oyabileceğini belirten Savunma Bakanı Mattis, ABD’nin olayın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.