Ermenistan Başbakanı erken seçim için istifa etti

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, erken seçimde parlamentodaki dengeyi kendi lehine çevirmek için istifa etti.

Ermenistan'da öncülük ettiği hükümet karşıtı gösterilerle Serj Sarkisyan'ı koltuğundan ettikten sonra geçen Mayıs ayında parlamentoda yapılan oylama sonucunda başbakanlık görevini devralan Nikol Paşinyan, ülkede erken seçimlere gidilebilmesi için istifasını açıkladı.

Görevinden ayrılma kararını devlet televizyonunda yayınlanan bir röportaj sırasında açıklayan Paşinyan, formalite icabı istifa ettiğini ancak yine de "çok heyecanlı" olduğunu söyledi.

Parlamentodaki mevcut dağılımın ülkedeki siyasi gerçekliği yansıtmadığını belirten Paşinyan, "düzenlenecek erken seçimlerin adil olacağı ve halkın özgür iradesini yansıtmasını sağlayacağı" güvencesini verdi.

Yapılacak erken seçim sonucunda parlamentoda çoğunluğa sahip olan rakiplerinin elini zayıflatmayı amaçlayan Paşinyan, "iktidarın halka geri verilmesi için" sandığa gidilmesi gerektiğini söyledi.

İki ay içinde sandığa gidilmesi bekleniyor

Ermenistan yasalarına göre mevcut parlamentonun iki hafta içinde yeni bir başbakan seçmesi gerekiyor. Yeni başbakanı seçmek için iki kez oylamaya gitme hakkı bulunan parlamentodaki girişimlerden sonuç çıkmaması hâlinde meclis dağılıyor ve erken seçimlere gidiliyor.

Paşinyan, rakip partileri söz konusu oylamalar sırasında herhangi bir aday çıkarmamaları konusunda ikna etmişti. Paşinyan'ı destekleyen binlerce kişi de Ekim ayı başında diğer partileri erken seçime zorlamak için parlamentoyu kuşatmıştı.

Ermenistan anayasası, parlamentonun dağılmasının ardından en erken 30, en geç de 45 gün içinde erken seçimlere gidilmesini öngörüyor.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.