El Kaide’den Afrika Birliğine Büyük Operasyon

El Kaide’nin doğu Afrika kolu El Şebab Hareketi, Afrika Birliğini hedef alan bir saldırı gerçekleştirdi. Saldırı da en az 24 asker hayatını kaybetti.

Somalili yetkililer tarafından yapılan açıklamada El Şebab Hareketinin düzenlediği pusu operasyonunda 23 Afrika Birliği ve 1 de Somalili askerin öldüğü kaydedildi.

ABD destekli Afrika Birliği askerleri ‘El Şebab Hareketinin Somali’de kurmayı hedeflediği İslami kurallara dayalı yönetimin oluşturduğu tehdit’ gerekçesiyle ülkeyi işgal altında tutuyor.

Kaynaklar, El Şebab Hareketi’nin Somali’nin güneyinde yer alan Aşağı Şebella bölgesindeki Bulamarir ilçesinde pusuya düşürdüğü Afrika Birliği askerleriyle çatıştığını duyurdu.

Saldırıda 24 askerin öldüğü iddia edilirken El Şebab kaynaklarınca yapılan resmi açıklamada ölen asker sayısının 39 olduğu belirtildi.

El Şebab Hareketine bağlı Endülüs Radyosuna konuşan örgüt sözcüsü Abdulaziz Ebu Musab ‘Mücahitler, aralarında üst düzey komutanların da bulunduğu 39 askerin cesetleri başında durdu’ dedi.

Afrika Birliği, El Şebabla mücadele ve Hükumeti destekleme amacıyla Somali’de 22 bin asker bulunduruyor.

Görgü tanıkları, pusuyla başlayan ve ardından karşılıklı çatışmaya dönüşen operasyonun bir saatten uzun sürdüğünü aktardı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.