Cumartesi, 20 Nisan 2019

El Kaide Üyeleri, İngiliz İstihbaratı Adına IŞİD’e Yardım Eden Casusu İnfaz Etti

’nin doğu kolu El Şebab Hareketi, , İngiltere ve Somali istihbarat servislerine çalışan çok sayıdaki casusu infaz ettiğini duyurdu.

Örgüte bağlı Şehadet Haber Ajansı tarafından aktarılan bilgilerde 22 yaşında AbdulAziz AbdusSelam Şeyh Hassan’ın istihbaratına çalıştığını itiraf ettiği belirtildi.

Cihat yanlıları aleyhine ABD’ye çalışan casusun El Şebab üyelerinin eşyalarının arasına sinyal verici aygıtlar yerleştirdiği kaydedildi.

ABD istihbaratına çalışan tek isim AbdulAziz AbdusSelam Şeyh Hassan değil. Üç kişi daha Amerikalılarla irtibatlı olduğu gerekçesiyle suçlu bulundu.

özellikle ’ın göreve gelmesinden sonra El Şebab Hareketine yönelik hava saldırılarını artırdı.

Bu yıl El Şebab’a düzenlenen saldırılar 30’u aştı.

El Şebab Hareketi ayrıca İngiliz istihbaratı adına ’e yardım eden bir casusu da infaz etti. 32 yaşındaki Avali Ahmed Muhammed, İngiltere’de yaşıyordu ve İngiliz istihbaratı adına Şebab üyeleri aleyhine faaliyetler yürütüyordu.

Avali, çıkarıldığı El Şebab tarafından kurulan Şeriat Mahkemesinde İngiltere istihbaratının kendisinden istekleri arasında İngiltere’den El Kaide üyelerine gönderenlerin isimlerini bildirme vazifesi de olduğunu itiraf etti.

Cihat yanlısı gruplarda bulunan düşük profilli bireylerin istihbarat kurumları tarafından tehdit edilerek muhbirleştirildiğini gösteren çok sayıda olaya ait rapor bulunuyor. Söz konusu muhbirler, içinde bulundukları gruplarda yönetici kadrosuna yükseliyor ve halk tarafından da tanınan bireyler olarak öne çıkıyor.

El Şebab Hareketine göre MI6, Awali’ye Somali’deki IŞİD’e katılmasını ve onları finansal açıdan desteklemesini söyledi.

El Şebab Hareketi El Melahim Medya tarafından çıkarılan ‘Casusluğun Yıkılmasının İlk Bölümü’ başlıklı videoyu tercüme ederek yayınladı:

__________

İlgili Haber:

Arap Yarımadasındaki El Kaide, Suudi Casus Ağını Çökertti

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Tunus, IŞİD Saldırısıyla Aldığı Olağanüstü Hal Kararını Uzattı

Tunus Cumhurbaşkanlığı ülkedeki olağanüstü hal koşullarının uzatıldığını duyurdu. Olağanüstü hal kararı 2015 yılında peş peşe …

Ukbe Bin Nafi Taburları’ndan Tunus Askerlerine IED Saldırısı

İslami Mağrib’teki El Kaide Grubunun Tunus Kolu Ukbe Bin Nafi Taburları, Kasserine’de yer alan Chaambi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.