El Kaide Üyeleri, İngiliz İstihbaratı Adına IŞİD’e Yardım Eden Casusu İnfaz Etti

El Kaide’nin doğu Afrika kolu El Şebab Hareketi, Amerika, İngiltere ve Somali istihbarat servislerine çalışan çok sayıdaki casusu infaz ettiğini duyurdu.

Örgüte bağlı Şehadet Haber Ajansı tarafından aktarılan bilgilerde 22 yaşında AbdulAziz AbdusSelam Şeyh Hassan’ın ABD istihbaratına çalıştığını itiraf ettiği belirtildi.

Cihat yanlıları aleyhine ABD’ye çalışan casusun El Şebab üyelerinin eşyalarının arasına sinyal verici aygıtlar yerleştirdiği kaydedildi.

ABD istihbaratına çalışan tek isim AbdulAziz AbdusSelam Şeyh Hassan değil. Üç kişi daha Amerikalılarla irtibatlı olduğu gerekçesiyle suçlu bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri özellikle Donald Trump’ın göreve gelmesinden sonra El Şebab Hareketine yönelik hava saldırılarını artırdı.

Bu yıl El Şebab’a düzenlenen saldırılar 30’u aştı.

El Şebab Hareketi ayrıca İngiliz istihbaratı adına IŞİD’e yardım eden bir casusu da infaz etti. 32 yaşındaki Avali Ahmed Muhammed, İngiltere’de yaşıyordu ve İngiliz istihbaratı MI6 adına Şebab üyeleri aleyhine faaliyetler yürütüyordu.

Avali, çıkarıldığı El Şebab tarafından kurulan Şeriat Mahkemesinde İngiltere istihbaratının kendisinden istekleri arasında İngiltere’den El Kaide üyelerine para gönderenlerin isimlerini bildirme vazifesi de olduğunu itiraf etti.

Cihat yanlısı gruplarda bulunan düşük profilli bireylerin istihbarat kurumları tarafından tehdit edilerek muhbirleştirildiğini gösteren çok sayıda olaya ait rapor bulunuyor. Söz konusu muhbirler, içinde bulundukları gruplarda yönetici kadrosuna yükseliyor ve halk tarafından da tanınan bireyler olarak öne çıkıyor.

El Şebab Hareketine göre MI6, Awali’ye Somali’deki IŞİD’e katılmasını ve onları finansal açıdan desteklemesini söyledi.

El Şebab Hareketi El Melahim Medya tarafından çıkarılan ‘Casusluğun Yıkılmasının İlk Bölümü’ başlıklı videoyu tercüme ederek yayınladı:

__________

İlgili Haber:

Arap Yarımadasındaki El Kaide, Suudi Casus Ağını Çökertti

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.