Perşembe, 24 Ocak 2019

El Kaide Lideri El Adem: “Asıl Yenilgi Ruhun Yenilgisidir, Toprak Kaybı Değil”

Küresel Cihat Ekolü hakkında yayınladığı yazılarla tanınan Ahmed El Hamdan, ’nin Dışişleri ve Emniyet Sorumlusu Abdullah El Adem Ebu Ubeyde El Makdisi’nin bir konuşmasını yayınladı.

2013 Yılında ’ın aşiretler bölgesinde drone saldırısında hayatını kaybettiği söylenen Ebu Ubeyde Abdullah El Adam örgütün istihbarat sorumlusu görevini yürütmüştür. kökenli cihat yanlısının 2001 yılından önce de örgütte faaliyet gösterdiği belirtilmiştir. El Kaide örgütü için bir çok çalışmalar yayınlayan cihat yanlısının 2010 yılında “Terörizm Meselesi” isimli bir dizi ses kayıtı yayınlandı. Ahmed El Hamdanın da kendisinden alıntıladığı ses kaydı serisinde cihat yanlısı komutan şunları söylüyor:

“Asıl yenilgi ruhun yenilgisidir toprak kaybı değil!

Afganistan’dan geri çekilmek ve hatta bir dönem orayı terk etmek zorunda kaldık, fakat savaşı asla kaybetmedik neden, çünkü uğruna kılıçlarımızı çektiğimiz prensipler henüz içimizde yaşamaktaydı.

Zayıf düşsek bile bunun için savaşıyorduk ve madem ki kılıçlarımızı çektiğimiz prensipleri taşımaktaydık muzaffer olarak kalacaktık çünkü asıl yenilgi ruhun yenilgisidir, silahlı yenilgi değil.

Toprak kaybını bir şekilde telafi edebilirsin oysa savaş ruhun yenilirse, moralin kaybolursa o zaman gerçek anlamda yenilirsin.

Hitler bir dönem Avrupa’nın hemen hemen tamamını fethetmişti fakat yenilen kim oldu? Kendisi. Peki neden? Bir tek İngiltere kalmış fakat onu da Londra harabeye dönünceye kadar roketlerle vurmuştu. Fakat buna rağmen İngiltere savaşı kaybetmemişti çünkü savaş ruhunu korumuştu oysa Hitler bir çok savaşı kazanmasına ve muzaffer görünmesine rağmen savaş azmini yitirmiş ve savaşı kaybetmişti. Neden? Çünkü morali kaybolmuştu.”

2013 yılında Abdullah Adem Ebu Ubeyde El Makdisi’nin ABD hava saldırısında hayatını kaybettiğini bildiren bir haber yayınlamış ve El Kaide komutanı hakkında bilgiler vermişti:

“El Kaide, çok sayıda cihat yanlısı forumda El Adem’e ait özellikle istihbarat ve emniyet konularında ve bunun yanında Arap baharı hakkında yaptığı sayısız açıklama, yazı ve ses kayıtları yayınladı. Buna ilaveten El Kaide bağlantılı olan Türkistan İslam Partisine ait Türkistan İslam Dergisinde şehadetle ilgili çok sayıda bildiri ve makalesi yayınlandı.

El Adem’in, Horasan Öncüleri’nin Kasım 2005 sayısında Ebu Ubeyde el Makdisi ismiyle sunuş yazdığı görüldü. El Adem bu sayıda şehadetle ilgili bir beyan yayınladı. Bununla birlikte Horasan Öncülerinin 3. 7. 9. ve 19. sayılarında da şehadet beyanı yayınladı. 7. ve 9. sayılarda Zerkavi ve Rebia’yı saygıyla methediyordu. 12 Eylül 2012’de yayınlanan 19. sayıda ise El Adem, ’in meşruiyeti ve Arap Baharı hakkında yazdı.

El Adem, 2008 yılında Ebu Ubeyde el Makdisi ismiyle “Bir Devrin Şehitleri” adında geniş hacimli bir kitap yayınladı. Kitap, Afganistan Pakistan savaşı süresince öldürülen 120 El Kaide savaşçısının biyografisini içeriyor. Bu listede uçak kaçırmak için gerekli donanımı sağlamak için Hamburg Hücresinde yer alan ve 11 Eylül saldırısının liderlerinden olan Zekeriyya el Sebbar ve Ebu Hamza el Rabia da vardı.

El Adem, 2010 yılında cihatçılara güvenlik ve emniyet konularında tavsiyelerde bulunan “Terörizm Meselesi” başlıklı bir ses kayıt serisi yayınladı. Kayıtlarda El Adem, cihat yanlılarına fidye için rehineler almalarını öneriyor ve İslami Mağrib’teki El Kaide’nin ve de Afganistan Talibanı’nın bunu çok iyi yaptığını belirtiyor. Ve cihat yanlılarının rehineleri kaybetme olasılıklarının bulunması durumunda onları öldürmeye hazır olmalarını söylüyor. Buna ilaveten cihat yanlılarını ABD’ye ve İngiltere’ye yönelik saldırıya teşvik ediyor.

Kayıtların birinde kendisinin Pakistan kabileler bölgesindeki kabilelerle El Kaide arasındaki dostluğun sürdürülmesiyle görevli Ebu Zübeyde’nin yardımcısı olduğunu belirten El Adem, kabile liderlerine onların desteklerini kazanabilmek için El Kaide kaynaklarından dağıtmıştı. El Adem, ’nın Kasım 2001’de Afganistan’ı işgal etmesinin ardından Ebu Zübeyde ile beraber Pakistan’a geçtiğini söylüyor.

Aynı zamanda El Adem, El Kaide’ye içerisinde şeriatın uygulanmasının istendiği bölgelerde bölge kabileleriyle dostluğun nasıl sürdürülmeye devam edilebileceği konusunda da tavsiyelerde bulunmuştu. Temmuz 2012’de kaleme aldığı “İrtidatın uyanışı ve bunu durdurmanın yolları” başlıklı makalesinde El Kaide ve cihadi hareketlere yönelik yükselen yerel karşı çıkışlara dikkat çekmişti. Makaledeki pratik tavsiyelerinin arasında yerel halkın dini inanç ve alışkanlıklarına saygı gösterilmesi gerektiği, (El Kaide’nin ve Mali’de yaptığı gibi) şeriatın aşama aşama hızlı ve tavizsiz bir şekilde benimsetilmesi ve aşırılıktan kaçınılması ve cezalandırılanlara merhamet gösterilmesi de vardı.

Ebu Ubeyde El Adem Ağustos 2012’de mezhepsel çatışma düzleminde olan Suriye’deki sivil savaşta Şia’nın bir kolu olan ve Beşşar ’e destek veren Alevilerin Sünniler tarafından öldürülmelerini tavsiye eden bir dize söylemde bulunmuştu.

El Adem’in Ensar el Mücahidin medyasında yayınlanan bir makalesinde El Adem, “Bu mezhep savaşındaki doğru Müslümanların güç ve kuvvetle korunması ancak kılıç yoluyla olacaktır” dedi ve ekledi: “Bu yüzden ey değerli Müslüman kardeşim, Alevileri öldürmek ve onların mallarını ganimet olarak almak hususunda hiç kimseye bir şey sormana gerek yok ve aynı zamanda bu, bölgedeki zulüm görmüş Sünnilerin savunulması için gereken bir vazifedir.”

Bunun hemen ardından yayınladığı başka bir makalesinde ancak Müslümanlarla savaşan Alevilerin öldürülmesi gerektiğini söylemişti. Ve bütün Alevilerin Sünni Müslümanlarla savaştığını iddia etmişti.

Ocak 2012’de Ebu Ubeyde Makdisi adıyla “Washington ve Manhattan saldırılarının değerli getirileri ve kazanımları” başlıklı bir makale yazdı. Kitabın giriş bölümü ise 2010 yılında drone saldırısında vurularak öldürülen El Kaide genel sorumlusu Mustafa Ebu Yezid tarafından kaleme alındı.

Bu kitabında Abdullah El Adem, canlı eylemcilerini “İslamın caydırıcı silahı” ve “saldırganların caydırılması için stratejik tercih” olarak adlandırıyor. Ve bunun ardından 11 Eylül saldırılarından sonra canlı eylemlerinin Irak ve Afganistan’da yayıldığını belirtiyor.

El Adem’in bilinen son beyanı “Yeni cihat yanlılarına mesaj” başlığıyla Şubat 2013’te yayınlandı. Bu beyanda El Adem, “El Kaide temel bir güvenlik emniyet savaşı yürütüyor” dedi.

Abdullah El Adem Ebu Ubeyde El Makdisi: “Zafer, karşı tarafın hayati önem taşıyan yapısına stratejik vuruş yapmaktır.” Ebu Ubeyde daha sonra dünyanın değişik yerlerine yayılmış cihat cephelerinde yeni olanlara bölgeye uygun temel işleri yapmalarını tavsiye ediyor. Yeni cihat yanlılarının mutlaka emniyet kurallarına dikkat etmeleri gerektiğini, kimseye onları ilgilendirmeyen şeyleri söylememeleri gerektiğini, yeni bir savaş alanına girdikleri zaman kendilerine has bir güvenlik çemberi oluşturmaları gerektiğini, bir ülkeye girerken kaçak yolları tercih etmeleri gerektiğini fakat kaçakçıların devlet yetkilileriyle çalıştıklarını unutmamalarını, ve cihat bölgesindeyken ya da komşusu başka bir ülkedeyken akrabalarla iletişim kurmaktan kaçınmaları gerektiğini tavsiye ediyor.

Bunlara ilaveten Abdullah El Adem’in El Kaide bağlantılı Türkistan İslam Cemaatinin resmi dergisi olan İslami Türkistan Dergisinde yayınlanmış Pakistan kabileler bölgesi Veziristan’la alakalı ve Afganistan’da halen devam eden savaşı anlatan beş makalesi bulunmaktadır. 2011 Ağustos ve 2012 Nisan ve Haziran sayılarında katledilen savaşçılarla alakalı bir yazısı bulunurken, 2011 Ağustos sayısında Pakistan ordusuyla alakalı ve 2012 Nisan sayısında birlik olmanın önemiyle ilgili makaleleri bulunuyor.”

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

İsrail’den Hamas’a Saldırı

İsrail Savaş uçaklarının, dün gece Hamas’a ait 8 alanı bombaladığı bildirildi. İsrail Rejim Ordusu, dün …

Adil Abdul Mehdi Yemin Etti

Çarşamba günü Adil Abdul Mehdi, Irak başbakanı olarak yemin etti. Kabine listesinde geçici petrol bakanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.