El Halil’de Yasadışı Yeni Bir Yahudi Mahallesi Kuruluyor

Filistin Yönetimi, İsrail’in kalbinde yer alan ve Filistin halkına karşı savaş ilanı olarak görülen yasadışı bir anlaşma kararını kınadı.

Hükumet sözcüsü Yusuf Al Mahmud’un yaptığı açıklamada, söz konusu hareketin Filistin halkının varlığının bariz bir hedef olduğunu ve uluslararası yasa ve kararlara saldırı olduğunu söyledi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da bulunan El Halil kentinde inşa edilecek 31 ev, 2002’den beri El Halil’daki ilk Yahudi yerleşim genişletmesi olacak.

İsrail gazetesi Haaretz’e göre hükumet fonlarından 6,1 milyon dolarlık bir ödenek ayrıldı.

İnşaat izinleri geçtiğimiz yıl Ekim ayında kabul edildi, ancak işgal edilen topraklarda yerleşim inşaatını izleyen STK’ya göre hükumetin onayına ihtiyaç duyuldu.

Kabine, fonları onayladıktan sonra yerleşim projesi devam edecek.

Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, haftalık kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ”20 yıldan uzun bir süre içinde Hebron’da (El Halil) askeri kampın bulunduğu yeni bir Yahudi mahallesi olacak” dedi.

Yetkili projenin 31 yerleşim binası ve iki ana okuldan oluşacağını söyledi.

İşgal altındaki Batı Şeria’ya atıfta bulunan Lieberman, “Judea ve Samiriye’deki yerleşimleri güçlendirmek için yürüttüğümüz küresel faaliyette önemli bir adımdır” dedi.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.