EL-AHMER Köyüne İSRAİL Ablukası Sürüyor

İşgal yönetiminin hakkında yıkım kararı verdiği ve işgal rejimi yüksek mahkemesinin yıkım kararını onayladığı Kudüs’ün doğusundaki El-Han El-Ahmer köyü iki gündür işgal güçleri tarafından kuşatma altında tutuluyor.

İşgal güçlerine ait buldozerlerin yıkım tehdidiyle karşı karşıya olan köyün çevresinde bugün çalışma yaptığı ve iş makinaları ile araçların girmesi için yeni yollar açtığı bildirildi.

İşgal yönetimi hakkında yıkım kararı verilen El-Han El-Ahmer köyü sakinlerinden evlerini boşaltmalarını ve kendi elleriyle yıkmalarını istemiş, verilen sürenin dolması halinde yıkım işleminin işgal güçlerince zorla yapılacağını belirtmişti.

El-Han El-Ahmer köyünde bekleyen aktivistler, Filistin resmi haber ajansı Wafa’ya yaptıkları açıklamada, işgal güçlerinin ağır iş makinalarıyla köye baskın düzenleyerek köy çevresinde çalışma yaptığını söyledi.

Aktivistlerin köyde adeta etten duvar ördükleri ve işgal güçlerinin yıkım için evlere yaklaşmasını engellemeye çalıştıkları kaydedildi.

Aktivistler ayrıca işgal güçlerinin köydeki su hattını ve Kissufim Yahudi Yerleşkesi kanalizasyon şebekesini onarmaya çalıştığını bildirdi.

İşgal güçleriyle Filistinliler arasında dün El-Han El-Ahmer köyünde yaşanan çatışmalar sırasında 7 kişi yaralandı ve 4 kişi işgal güçlerince gözaltına alındı.

Filistin Haber Merkezi . Sorumluluk kaynağa aittir.