Dünyanın en büyük gölü tamamen yok olacak

Uzmanlarca 75 yıl sonra Hazar Denizi'nin kuzey kısmının tamamen yok olacağı belirtiliyor. Dünyanın en büyük gölü olan Hazar Denizi, bilim insanlarına göre tehlikeli bir küçülme yaşıyor. Su seviyesinin 1996'dan 2015'e 1,5 metre azaldığını belirten bilim insanları bu durumun Hazar Denizi'nin tehlikeli bir sürece girdiğine işaret ettiğini belirttiler. QHA'nın haberine göre ABD'nin Teksas Üniversitesi'ndeki jeofizik uzmanı Clark Wilson, deniz seviyesindeki düşüş ve buharlaşmanın artan sıcaklık ortalamalarına bağlı olduğunu aktardı. Buharlaşma aynı seviyeyi korusa dahi 75 yıl sonra Hazar Denizi'nin kuzey kısmının tamamen yok olacağı belirtiliyor.

Bununla beraber bu süreçte Hazar Denizi'nde yaşayan birçok canlı türünün de geleceği risk altında. Uzmanlara göre dünyanın mersin balığı türlerinin %90'ına ev sahipliği yapan Hazar Denizi bu süreçte bu türün yok olmasına sahne olabilir.

Ayrıca Hazar Denizi'ndeki büyük doğalgaz ve petrol yataklarının bu buharlaşma ve küçülmede etkisi olduğu belirtildi. Azerbaycan ve Kazakistan'ın hayati ekonomik kaynaklarına ev sahipliği yapan Hazar Denizi üzerinde birçok doğalgaz ve petrol platformu bulunuyor. Son dönemlerde tespit edilen Kazakistan'a ait Kaşagan petrol sahası Orta Doğu dışında dünyanın en büyük petrol sahası olarak biliniyor.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Rohingya’da Müslümanlara Karşı Soykırım Devam Ediyor

Birleşmiş Milletler, soykırımın Rohingya’da Müslümanlara karşı devam ettiğini ve Myanmar hükumetin demokrasiyle ilgisinin olmadığını gösterdiğini …

ABD’de Silahlı Saldırı: 2 Ölü

ABD’nin Kentucky eyaletinde düzenlenen silahlı saldırıda çok sayıda kişinin vurulduğu bildirildi. Saldırı sonucunda 2 kişi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.