Dünyanın En Büyük 3. Cami 2 Milyar Dolarlık Maliyetle Açılacak

Cezayir, dünyanın en büyük üçüncüsü olan Cezayir Büyük Camii’ni bu yılın sonuna doğru ya da 2019’un başında açacağını duyurdu.

Cezayir Diyanet İşleri ve Vakıflar Bakanı Muhammed İsa, caminin Cezayir’in el Muhammediye bölgesinde yer aldığını ve 200.000 metrekarelik bir alanı kapsadığını da ekledi.

Beklenen cami, Suudi Arabistan’daki iki Kutsal Cami’den sonra, 265 metre yükseklikte bir minare ile dünyadaki türünün üçüncü en büyüğü olacak.

Cezayir Büyük Camisinin inşaatına 21 Eylül 2016 Çarşamba günü Cezayir’in başkentinde başlandı.

Cezayir, yaklaşık 120.000 kişilik bir kapasiteye sahip olan 20.000 metrekarelik bir ibadet salonunun yer aldığı 25 hektarlık cami inşa etmek için yaklaşık 2 milyar dolar ayırdı.

Cami aynı anda en çok 6.000 kişiye ev sahipliği yapabilecek kendi kütüphanesine de sahip olacak.

Caminin minaresi 43 kat ile yaklaşık 265 metre yüksekliğindedir. Her katın, belirli bir tarihi, İslam tarihini belgeleyen bir müzesi var.

Caminin altında 6 bin araç kapasiteli bir otoparkın da bulunduğu üç kat mevcut.

Özel bir Alman şirketi, önce Camiyi tasarlama ihalesini kazandı.

Camiyi inşa etmeye yönelik hazırlıklar ilk olarak 2008’de başladı, ancak Cezayirli yetkililer ve Alman şirketi arasındaki görüşmeler,ülkedeki çatışmalar nedeniyle birkaç kez askıya alındı. Şirket sonunda projeyi bıraktı ve yerini bir Çinli firma aldı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.