Dr. Zevahiri, Bin Ladin’in Oğullarıyla Ayrılışını Anlattı

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, başkent Kabil’den Mazar’a giden yol üzerindeki Doşi ilçesine büyük bir operasyon düzenledi. Saldırıda 9 Milli Ordu mensubu öldürülürken yüklü miktarda silah ganimet olarak alındı.

Öte yandan bugün sosyal medyada yayınlanan bir paylaşımda El Kaide Lideri Dr. Eymen Ez Zevahiri’nin Usame Bin Ladin’le yaşadığı anılarından birinde Bin Ladin’in oğullarıyla yaptığı hüzünlü ayrılığı anlattığı görüldü. Dr. Zevahiri şunları söyledi:

“Münafıklar, Celalabad’ı teslim almaya başladıklarında dağlara doğru hareket etme kararı aldık. O zaman henüz olayların ne kadar hızlı gelişeceğini ve Kabil’i ne kadar hızlı terk etmemiz gerektiğini kestiremiyorduk.

O zaman Şeyh Usame Bin Ladin’in yanındaki çocuklarından üçü çok küçüktü. Onlardan biri, daha sonra Şeyhle beraber şehit olan Haliddi. Halid, bu üç çocuktan en büyük olanıydı. Şehirden çıktık ve Tora Bora’ya doğru yola koyulduk. O Akşam, ikindi ile akşam arası bir kardeş bu üç çocuğu getirdi, böylece çocuklar babalarıyla vedalaşacaklardı. Şeyh, çocukları oradan da ailelerine ulaşabilecekleri güvenli bir yere götürmesi için onları kardeşe verdi.

Ayrılık vakti gelince, Şeyh, çocukları bir kenara çekti. Ben de orada durmuş uzaktan bu duygulu anı izliyordum. Bir baba bir daha ne zaman göreceğini yada bunun ilk veda mı yoksa son veda mı olduğunu dahi bilmediği çocuklarına veda ediyordu! Şeyhi çocuklara veda edip kendilerini ailelerine teslim edecek amcalarıyla beraber gitmelerini söylüyordu.

Çocuklardan en büyük olanının gözleri yaşla doldu ve Şeyhin kendisi de çok duygulandı. Çovuklardan en küçüğü ise henüz olayı anlayamıyordu ve Şeyhe sızlanıyordu: ‘Ama baba, benim derdim, yeni çantamı Kabil’de unuttum. Şimdi onu nasıl geri alacağım.’

Yavrucak, Haçlıların o zaman Kabil’i işgal ettiğini bilmiyordu. Şeyh dedi ki: ‘Endişe etme, canım. Amcan sana yeni bir tane alacak.’

Sonra ayrıldılar. Bu çok duygusal bir sahneydi. Ne zaman ve nasıl buluşacaklarını bilmeyen baba oğlundan, oğul da babasından ayrılıyordu.”

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.