Dr. Ureydi’den HTŞ’ye Sert Açıklama: Cihadın Kumarbazları

Nusret Cephesi’nin eski kadısı Dr. Sami Ureydi, Heyet Tahrir Eş Şam HTŞ’yi sert ifadelerle eleştirdiği yeni bir açıklama yayınladı. Dr. Ureydi, HTŞ’yi ‘cihadın kumarbazları’ ifadeleriyle niteledi.

Dr. Sami El Ureydi, HTŞ’nin proje insanlarıyla herhangi bir başarı elde edemediğini ifade eden açıklamasında ‘cihadın kumarbazları bu topluluk eski ve işin ehli kişilerin nasihatlerini dinlemiyorlar’ dedi.

Dr. Sami Ureydi, Ürdünlü ilim adamı Ebu Muhammed El Makdisi’ye olan yakınlığıyla biliniyor.

Sami Ureydi’ye göre ‘cihadın kumarbazları’ olarak ifade ettiği HTŞ, eski tecrübe sahiplerinin elde edemediği bir yolla başarıyı elde edeceğini zannediyor.

Ortadoğu Enstitüsü Üst Düzey Yöneticisi Charles Lister, Dr. Ureydinin açıklamasını değerlendirerek kendisinin de 2016 yılından bu yana Ebu Muhammed El Cevlani’nin Suriye’deki faaliyetlerini ‘kumar’ olarak adlandırdığını ifade etti.

Interesting to see AQ loyalist & Nusra defector Sami al-Oraydi labelling #HTS as the “gamblers of jihad.”

As it happens, I’ve repeatedly described Abu Mohammed al-Jolani’s decision-making in #Syria since mid-2016 (#Nusra–#JFS–#HTS) as a series of “gambles.”

H/T @ToreRHamming pic.twitter.com/WrfmldYgJg

— Charles Lister (@Charles_Lister) October 16, 2018

Sami Ureydi açıklamasını HTŞ’nin ‘eski ve tecrübeli kişilere’ yönelik bakış açılarına eleştiriler getirerek sürdürdü.

Dr. Ureydi: “Ve siz ey Mücahitlerr, cihadın kumarbazlarından uzak durun, onlar ki paranın kumarbazlarından daha çok tehlikelilerdir. Çünkü Cihat kumarbazları şehitlerin kanlarıyla kumar oynarlar.”

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.