Doğu Türkistan’da Keyfi Tutuklanan Müslümanlar Çin’in İç Eyaletlerine Naklediliyor


Doğu Türkistan’da Keyfi Tutuklanan ve işgal yönetiminin ülke genelindeki Toplama Kamplarında tutulan Müslümanların Çin’in İç Eyaletlerine Nakledilmeye Başlandığı açıklandı.

Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında keyfi olarak milyonlarca etnik Uygur ve Kazak Müslümanlarını gözaltında tutması, Uluslararası insan hakları örgütler tarafından kanıtlayıp açıklanmıştı.

Çin ile Doğu Türkistan Arasındaki Demir Yolu Ulaşımı Halka Kapatıldı

Son zamanlarda, yetkililer tarafından Çin- Doğu Türkistan arası Demiryolları için 22 Ekim’e kadar tren biletlerinin satışlarının 26 Eylül’den buyana durdurulduğu bildirilmişti. Birçok siyasi yorumcular tarafından bunun Çin’in Doğu Türkistanlılara yönelik gerçekleşecek büyük bir kampanyanın hazırlıkları olabileceği ileri sürülüyordu.

Radio Free Asia’nın 1 Ekim’deki haberinde Doğu Türkistan’daki yerel sakinlerinden aldığı bilgilere dayanarak 26 Eylül’den itibaren Çin makamlarının Uygurlar, Kazaklar ve Kırgızlar gibi Müslümanları trenlerle Çin’in iç eyaletlerine nakletmeye başladıkları açıklandı. Habere göre, Doğu Türkistan’ın güneyindeki Uygur Müslümanlar kuzeye nakledilirken, kuzeydeki Kazaklar Çin’in iç eyaletlerinden Gansu’ya gönderildi. Şimdiye kadar 200-300 bin arasında tutuklunun bu şekilde nakledildikleri tahmin ediliyor. Haberde, Müslümanların devasa nakledilmesi haberinin, Kaşgar Konaşehir nahiyesindeki polisler tarafından da doğrulandığı belirtildi.

Çin, eğitim kampları ile hapishaneleri her geçen gün bir az daha kapasitelerini arttırmak için genişletmelerine rağmen keyfi tutuklamalar sonucu ortaya çıkan bu kalabalıkları gizlemek ve asilimi sürecini hızlandırmak için etnik Müslüman Türkleri büyük çaplı ve kalabalık bir şekilde merkezi Çin’e nakletme tedbirlerini yürürlüğe koydukları belirtildi.
Raporun Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz
“İdeolojik Virüsleri Temizlemek” Çin’in Sincan Bölgesinde Yaşayan Müslümanlara Yönelik Baskı Kampanyası

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.