DOĞU TÜRKİSTAN, MADEN BAKIMINDAN ÇİN’DE İLK SIRADA VE DÜNYANIN EN ÖNEMLİ BÖLGESİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Doğu Türkistan’ın maden kaynakları bakımından Çin’de ilk sırada ve dünya sıralamasında ise,en önemli bir maden bölgesi olduğu açıklandı.
Çin resmi “Kent Tüketimi” gazetesinin “ İpek Yolu Madencılık ve Dayanışma Platformu’na dayandırdığı haberde Çin’in ortaya attığı “ Bir Kuşak-Yol” ipek yolu projesi güzergahında yer alan 32 maden sahasının 16’sinin Doğu Türkistan toprakları üzerinde olduğu bildirildi. Bu yer altı kaynaklarının büyük bir kısmının enerji kaynaklı olduğu bildirilen açıklamada, bu kaynakların “Bir Kuşak –Yol” projesi kapsamındaki enerji değişiminde çok önemli bir yere sahip olduğunu ve uzmanların bu kaynakları bu güzergah üzerindeki “Altın Kemer” olarak adlandırdıkları belirtildi.

İlgili resim

Çinli Uzman Liyu : Doğu Türkistan, Dünyanın En Önemli Maden Bölgesi ve İpek yolunun Düğüm Noktası
Diğer yandan Çin’in resmi Tengritagh Haber Sitesine açıklamalarda bulunan Çin Bilimler Akademisi Uzmanı Liyu Çaci’nin bildirdiğine göre Çin genelinde bulunan element sayısının 171 olduğunu bunun 138’nin tek başına Doğu Türkistan’da keşfedildiğini bildirdi. Bu elementlerden 9’nun Çin genelinde ilk sırada yer aldığını , 32’sinin ise,Kuzey batı bölgesinde birinci sırada bulunduğunu açıkladı.
Çin bilimler Akademisi Uzmanı Liyu,Doğu Türkistan’in maden kaynakları bakımından dünyanın önemli maden bölgelerinden birinin olmasının yanında Çin’in “Bir Kuşak-Yol “ projesinda en önemli düğüm noktası olduğunu de belirtti

Çin’in Bu Derece Saldırganlaşmasının Temel Nedeni Bu Zenginlik Kaynakları

Uzmanlar Çin yönetiminin günümüzdeki bu kadar agresif olması ve saldırganlaşmasının temelinde Doğu Türkistan’dan elde ettiği bu zengin kaynakların olduğunu ifade ediyorlar.Bu ülkeden çıkarılan ve hiç bir insaf ve adelet kaygısı taşımadan Çin’e zorbalıkla taşınan ve gasbedilen bu zengin petrol ve doğazgaz ile ÇKP.iktidarının dünyaya meydan okumakta olduğunu bu durumun ise, bölge ve dünya barışı için ciddi bir tehdit oluşturduğu noktasında birleşiyorlar.

Uyghurnet sitesinden alıntılanmıştır.