DİRİLİŞ OCAKLARI GENEL BAŞKANI URUÇ : ÜMMET,DOĞU TÜRKİSTAN DAVASINA KÖR VE SAĞIR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Genel merkezi Kayseri’de bulunan Diriliş Ocakları Derneği Genel Başkanı Cihan Uruç günümüzde Doğu Türkistan davasına islam ümmetinin sessizliğine isyan etti..

Diriliş Ocakları Genel Başkanı Cihan Uruç basına yaptığı açıklamada “Bugün ümmet, Doğu Türkistan davasına adeta kör sağır olmuştur. Üç maymunu oynayan belirli konuma gelmiş kişi ve kurumlar, müslüman ülkeler, bu davayı yüzeysel bir şekilde dile getirmekten öteye gitmiyor.” dedi.

Diriliş Ocakları; Doğu Türkistan’a herkes kör, herkes sağır.

NEYİN TASNİFİ YAPILIYOR ?

Diriliş Ocakları Genel Başkanı Uruç, açıklamasının devamında; “Adı devlet olan ama kesinlikle insani bir devlet geleneğine sahip olmayan kahpe Çin’in bugüne kadar gerek Allah’ın dinine, gerekse Türke açtığı savaşı görmemek anlamamak için, insanın zeka geriliğine sahip olması gerekir. Ancak herkes görüp, anlayıp bilmesine rağmen, Doğu Türkistan davasında bir menfaat kapısı olmadığını görüyorlar. Bulunduğumuz her ortamda Doğu Türkistan davasını herkes konumuna uygun bir şekilde anlatmalıdır. STK’lar kamuoyu oluşturmalı, siyasetçiler tüm diplomatik ilişkiler de Türkistan’ı dile getirmeli, mecliste uyanık olan vekil uyuyan vekilleri dürterek uyandırmalı ve bu zulmü daima dillendirilmelidir.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar, gökyüzü ve açık hava

STK’LAR UN VE YAĞ GÖTÜRMENİN ÖTESİNE GEÇMELİDİR

STK’ların en önemli görevlerinden birisinin kamunun vicdanını kanatan konular hakkında, güçlü bir kamuoyu oluşturmak olduğuna vurgu yapan Diriliş Ocakları Genel Başkanı Cihan Oruç sözlerini şöyle sürdürdü ; “Sorunu kökten çözmeyi başarırsak, hiçbir Uygur’un ne una ne yağa ihtiyacı olacaktır. Zaten böyle bir talepleri de yoktur. Onların hayati öneme sahip tek ihtiyaçları, kendi öz yurtlarında dini ve milli kimliklerini katil Çin’in hiçbir alçaklığına maruz kalmadan sürdürebilmektir. Hiçbir Uygur sizden un, şeker istemez. Tam bağımsız olarak özgürlüklerine kavuştukları vakit, tüm ihtiyaçlarını da rahatlıkla idame ettirirler. STK’lar her şeyden önce bu konuyu unutturmamak, önce ülke gündemine ve dolayısıyla da dünya gündemine taşımak için çalışmalıdır. Özgürlüğüne kavuşan hiç kimse, hayatını idame ettirebilmek için ihtiyaç duyduğu gereçlere ihtiyaç duymayacaktır. Maalesef dünyanın her yerine tırlarla yardım götüren, binlerce hatta on binlerce üyesi olan STK’ları, en tabii hak olan protestolarda göremiyoruz. Sinekten rahatsızsak camları kapatmak yerine, bataklığın kurutulması gibi kökten çözümler bulma eğiliminde olmalıyız” dedi.

Diriliş Ocakları: Doğu Türkistan Türk’ün Namusudur!

YANLIŞ ANLAŞILIYORUZ

” Maalesef ki biz bunları dile getirince yanlış anlaşılıyor, ırkçılık ile suçlanıyoruz. Yeni Kapı’da her şehirden taşınan insanlarla Filistinli kardeşlerimiz için protesto gösterisi yapanlar, işi siyasi şova dönüştürenler, söz konusu Türkistan olunca ipe un seriyorlar. Filistin’de canımız, Doğu Türkistan’da. İkisi de ümmetin davasıdır. Doğu Türkistan’da yaşanan, daha doğrusu yüzlerce zorluğa rağmen yaşanmaya çalışılan da aynı İslam, aynı Kıble, aynı Peygamberdir. Neyin tasnifini yapıyoruz? Bizi onlara bağlayan ümmet kardeşliği ve kan kardeşliği gibi iki etken var. Biz burada yaşananları da konuşun dediğimizde ırkçılık yapmayın diyenler, aslında Türk dünyasında maruz kalınan insanlık dışı uygulamalara kulak tıkayarak, ırkçılık konusunda adeta doktora yapmaktadırlar. Israrla mazlum olan Müslüman ama Türk ise, önemsenmemektedir. Bizim içimiz Türkistan’a da yanar, Filistin’e de, Suriye’ye de! Bekleriz ki topluma yararlı statüyü kazanmış tüm STK’lar da bugünden tezi yok Doğu Türkistan içinde yandıklarını, kamuoyu oluşturma ve gündemden düşürmeme çabasıyla biran önce gösterirler. Biz bugün Türkistan için meydana iniyorsak, Suriye içinde indik, Filistin içinde indik. Faşizm gibi bir suçlama ile yaklaşanlardan da, aynı tutumu bekliyor, Doğu Türkistan içinde, Bayırbucak, Karabağ, Kerkük, Musul ve adını saymayı unuttuğum uzun yıllar İslamın sancağını dalgalandırmış bu aziz milletin neferleri içinde göstermelerini bekliyoruz. Bunun vebali çok ağır olur. Yarın hem kendi vicdanlarına, hem de Nizam-ı Hakk kurulduğunda bu hesabın verilmesi zorlaşır. Bugün kardeşini sokan yılanı görerek susarsan, Hak getire uykuya daldığında o yılan seni de sokar. Dirilil Ocakları olarak, Doğu Türkistan davası ya kardeşlerimiz özgürlüğüne kavuşana kadar, ya da bizler yok olana kadar önceliğimiz olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

Kaynak : http://www.kayserimden.com/dirilis-ocaklari-dogu-turkistana…

Uyghurnet sitesinden alıntılanmıştır.