Daeş Savaşı Çöle Doğru Çekiyor

Dün gece Deyr ez Zor kırsalındaki Ömer petrol rafinerilerinin bazı kısımlarına terör örgütü IŞİD tarafından saldırı düzenlendi.
ABD askerleri de M777 obüsleri ile topçu atışları yaparak pkk terör örgütüne ateş desteği sağladılar.Rakka güney kırsalı, Humus-Hama doğu kırsalı, Şam kuzeydoğu kırsalı, Deyr ez Zor batı kırsalı terör örgütü IŞİD’in, Suriye Ordusu’na karşı yeraltı savaşını sürdürdüğü tekinsiz geniş çöl ve dağ bölgelerinden oluşuyor. Her geçen gün de IŞİD’in bölgedeki faaliyetleri ve saldırıları artmakta.

1 Şubat 2018 31 Mart 2020 tarihleri arasında Suriye Ordusu ve Esad yanlısı kesimlerin ölümünü açıkladığı tespit edilen 487 asker ve milis tespit edildi.

Dera, Şam ve Kuneytra’da Suriye Ordusu ile uzlaşıp asker ve milis olarak görevlendirilip de bölgede öldürülen eski Muhalifler hakkında ise doğru düzgün bilgi yok.
Öldükleri hakkında açıklama yapılmayanlar, büyük pusularda ve yıpratma saldırılarında izole bölgelerdeki üslerde ölenler derken Suriye Ordusu ve şii milislerin ölü kaybının en az 1500-2000 seviyesini aşmış olabileceği tahmin ediliyor.
Irak işgali sürecinden sonraki bu bölgede cihadi örgütlenmeye tetikleyen EL-KAİDE yapılanması ve Afganistan savaşında tecrübe kazanmış militanlar sayesinde vede bu militanların Irak’taki yıllar süren eğitimi, ABD işgaline karşı mücadele ile örgüt çöllerde saklanmayı, bir anda ortaya çıkıp tekrar kaybolmayı iyi öğrendi , Suriye çölündeki hakimiyet alanını sessiz sedasız şekilde arttırarak Suriye Ordusu ve şii milislere karşı yıpratma savaşına devam ediyor.

ABD Ordusu Obüs atışları ile karşılık verdi…