ÇİN’DEN TÜRKİYE’NİN “DOĞU TÜRKİSTAN İSLAMİ HAREKETİ”‘Nİ TERÖRİST KABUL ETTİĞİ İDDİASI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

ÇKP. güdümündeki Çin medyasının iddialarına göre, Türkiye’nin , ” Doğu Türkistan İslami Hareketi’ adlı örgütü terör örgütü olarak tanıdığı ileri sürüldü. .

Güdümlü Çin medyasında yer alan bu iddiaların ardından, Çin’in başkenti Pekin’de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, yaptığı konuşmada Türkiye’nin bu kararından övgüyle bahsettiği bildirildi.

Bu iddia Resmen Doğrulanmış Değil

Uluslararsı haber ajansı Euronews’in servis ettiği bu iddia, resmi olarak henüz doğrulanmadı. Ayrıca Euronews’in Türkiye tarafından henüz doğrulanmayan ve resmi bir açıklanma yapılmayan bu iddiaları kesin bir dil kullanarak haberleştirmesi de dikkat çekti.

Çin’e Göre “Doğu Türkistan İslami Hareketi” Terörist Örgüt

Çin’in iddialarına göre bu Ülkenin ‘terör örgütü’ olarak gördüğü ‘Doğu Türkistan İslami Hareketi ” Çin Komünist yönetiminin İşgalindeki Doğu Türkistan’da 1989 yılında Uygur Türkleri tarafından kurulduğu ve Doğu Türkistan’ın Çin işgalinden kurtarılarak hür ve bağımsız olması amacı ile kurulduğu iddiasını özellikle 11 Eylül 2001 terör saldırılarından sonra sürekli olarak öne sürüyor .

Kaynak:haber10.com/dunya/cin_den_dogu_turkistan_islami_hareketi_iddiasi-714818

Uyghurnet sitesinden alıntılanmıştır.