Çin, Uygur Türklerine karşı IŞİD’i, Rakka için Dünya Uygur Kurultayını kullanıyor.

İŞİD, ÇİN, FETÖ ve ‘’Silahlı Terör Örgütü Dünya Uygur Kurultayı’’ Sessizce Uyum içinde çalışır başlığını atalı 9 ay oldu. Bu gizli ve ortak yapılanmayı bizler yazdığımızda medya yazmaya hatta dillendirmeye bile korktu.

Bu iğrenç işbirliğine bir çok kimse inanmak istemedi. Aradan dokuz ay geçti ve bizim bu söylediğimizi Uludağ Üniversitesi kısmen de olsa doğruladı.

Söz konusu haberimize buradan ulaşabilirsiniz. https://www.doguturkistanbulteni.com/isid-cin-feto-ve-silahli-teror-orgutu-dunya-uygur-kurultayi-sessizce-uyum-icinde-calisir/

İŞTE O HABER :

Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüce, Çin istihbaratının Uygur Türkleri’nin IŞİD’e katılması için gizli destek verdiğini, böylece Doğu Türkistan’daki muhaliflerin kendi ülkelerinden uzak durmasını sağladıklarını ifade etti.

Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, üniversitede düzenlenen ‘Uluslararası İlişkiler Kongresi’nde konuştu. Yüce, “Bazı kaynaklara göre Çin İstihbarat Örgütü, Uygur Türkleri’nin Işid’e katılmasına gizliden destek veriyor. Böylelikle hem Uygur Türkleri hakkında olumsuz algı oluşturup onları yalnızlaştırıyor hem de muhaliflerin kendi ülkelerinden uzak durmasını sağlıyor” dedi.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından bu yıl 9. su gerçekleştirilen Uluslararası İlişkiler Kongresi önceki gün yapılan son oturumlarla tamamlandı. Yüzlerce akademisyenin katıldığı kongrede onlarca bildiri ve oturum gerçekleştirildi. Kongrenin 36. Panelinde UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, ‘Orta Asya’da Yükselen Radikalizm Üzerine Bir Değerlendirme’ konulu bir sunum gerçekleştirdi.

“OTORİTER BOŞLUK VE DİNİ EĞİTİM EKSİKLİĞİ RADİKALİZMİ DOĞURDU”

Sunumda Orta Asya ülkelerindeki merkezi yönetim boşluğu ve dini eğitim eksikliğinin bölge insanının radikal gruplara yönelmesine neden olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Mehmet Yüce, radikal grupların bu boşlukları iyi değerlendirdiğini ve kendisine taraftar çektiğini belirtti. Özellikle Suriye ve Irak’ta yerleşmek isteyen aşırı radikal grupların da bu gelişmelerin ışığında ortaya çıktığına işaret eden Mehmet Yüce; “İslam’da radikallik yoktur. Özellikle bu kavramı kullanmak istemiyorum. İslam selamet dinidir. İslam kavramlarını kullanarak yapılan radikalizmin İslam’da yeri yoktur. Ekonomik altyapının zayıf olması buralarda radikal hareketlerin kendisine taraftar bulmasına sebep oldu. Aynı ülkelerde misyonerlik faaliyetlerinin de ön plana çıktığını söyleyebiliriz. İslami hareketlerden çok daha fazla çalıştıklarını görüyoruz. Suriye ve Irak’taki göç boşluğu ve burada yerleşen radikal hareketler, Orta Asya’da da büyük bir karşılık ve destek buldu”diye konuştu.

“DÜNYA ÜLKELERİ UYGUR TÜRKLERİ’NDEN UZAK TUTULUYOR”

Konuşmasında Çin’de yaşanan bir takım gelişmelere dikkati çeken Rektör Yardımcısı Yüce, Uygur Türkleri konusunda ortaya atılan bir takım iddialara da değindi. Yüce konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kimi kaynaklarda ve bazı stratejistlere göre aslında Işid’e yapılan katılımların birçoğunda özellikle Uygur Türkleri’yle ilişkin olarak Çin Gizli Örgütü’nün bir hareketi olduğu öngörülüyor. Çin’in özellikle bazı gerekçelerle Uygur Türkleri’ni Işid’le işbirliği yapmaya yönelttikleri dile getiriliyor. Öncelikle Çin bu yöntem sayesinde muhaliflerini sınır dışı edebiliyordu. Diğer yandan Uygur Türkleri, Çin’in yumuşak karnı olarak görülür. Amerika veya farklı ülkelerle Çin’in arası bozulduğu zaman bu ülkeler Çin’e karşı Uygur Türkleri kartını kullanabiliyor. Tabi Çin, bir şekilde Işid’le ilişki kurarak, dünya ülkelerini Uygur Türkleri ile ilişki kurmaktan uzak tutuyor. Bir yönüyle de Türkiye’yi ilgilendiren kısım da var. Türkiye, tarihsel geçmiş dolayısıyla Uygur Türkleri’ni kendisine yakın görüyor. Işid hareketi nedeniyle Türkiye’nin de bu bölge insanında uzak durması hedefleniyor. Kimi stratejistlere göre Doğu Türkistan Bölgesi’ndeki ilişkileri Çin istihbaratı tarafından yönetilmeye çalışılıyor.”

Kaynak : Time Türk

https://www.timeturk.com/cin-uygur-turklerine-karsi-isid-i-kullaniyor/haber-761048

İslami Bülten- Haber Merkezi