ÇİN USULÜ CEZALANDIRMA : KOMÜNİST PARTİ’Yİ ELEŞTİREN ROBOT’UN FİŞİ ÇEKİLDİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Online sansür ile sıklıkla dış basında yer alan Çin‘de bit IT firması Komünist Parti‘yi eleştiren chatbot’un fişini çekti.

Facebook’un yapay zeka çalışmaları kapsamında başlatıtğı programını chatbot’ların İngilizceyi bırakıp kendi oluşturdukları dil ile anlaşmaya başlaması üzerine kapatmasının ardından benzer bir olay Çin‘de yaşandı.

Ancak Çin’de yaşanan olay Musk ve Hawking’in uyarılarını akıllara getirecek türden değil. Online sansür ile sıklıkla dış basında yer alan Çin’de bit IT firması Komünist Parti‘yi eleştiren chatbot’un fişini çekti.

KOMÜNİST PARTİ’NİN YOZLAŞTIĞINI SÖYLEMESİ SONU OLDU

Yapay zekaya sahip olan chatbot’un Çin’i yöneten Komünist Parti’nin yozlaştığı yorumu yapması programın sonlandırılmasına neden oldu. Kullanıcılar ile konuşan chatbot’un sistem eleştirisi bununla sınırlı kalmadı. Chatbot gelen bir soru üzerine Çin’de vatansever olmanın yüksek vergiler vermek ve Parti’nin baskısına ses çıkarmamak anlamına geldiğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un yapay zeka ile çalışan chatbot’ları İngilizce yerine kendi oluşturdukları bir dil ile iletişime devam etmişlerdi. 2014’te ise Microsoft’un Twitter üzerinde yayına soktuğu yapay zakası Tay, ırkçı açıklamalarda bulunduğu için sonlandırılmıştı.

Kaynak : http://www.sabah.com.tr/dunya/2017/08/03/cinde-komunist-partiyi-elestiren-robotun-fisi-cekildi

Uyghurnet sitesinden alıntılanmıştır.