Çin kamplarında 3 Uygur Türk’ü öldürüldü.

Çin’deki “eğitim kampları”, Uygur Türklerinin dini ve etnik kimliğini yok etmeyi hedefleyen bir hapishane olarak nitelendiriliyor.

Birkaç gün önce Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehri Devletbağ Belediyesi Yanbulak mahallesinden adları bilinmeyen 3 kişi Kaşgar’daki bir eğitim kampında ölü bulundu. RFA’nın haberine göre ölenlerden ikisinin yaşlı birinin de öğretmen olduğu belirtildi.

Çinlilerin Uygur Türklerini asimilasyon etmeyi hedefleyen akıl almaz uygulamalarından biri olarak bilinen bu eğitim kampları, Uygur Türklerinin dini ve etnik kimliğini yok etmeyi hedefleyen bir hapishane olarak nitelendiriliyor.

Sosyal yaşam imkânları çok kötü olan bu eğitim kamplarında, Uygurların çeşitli kesimlerinden getirilen insanlar en az 6 ay en fazla 2 yıl olmak üzere dini ve etnik kimliğini inkâr etmeye ve Çinlileşmeye mecbur bırakılıyor.

Dün 16 Ocak tarihinde, Kaşgar şehri Çasa Karakolu Müdürü, Kaşgar eyaletindeki eğitim kampına gönderilen insanların sayısı hakkında bilgi verdi. Alınan bilgilere göre Kaşgar şehrinde 4 tane eğitim kampı var ve bu kamplarda yaklaşık 30 binden fazla kişi var. Kaşgar eyaletinde ise toplam 120 binden fazla kişi eğitim kampına gönderilmiş durumda. QHA

Doğu Türkistan Bülteni / HABER MERKEZİ

İslami Bülten- Haber Merkezi