ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA MÜSLÜMAN UYGURLARA ORUÇ YASAĞINI BU YIL DE SÜRDÜRÜYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin, Müslüman Uygurların yaşadığı Doğu Türkistan’da etnik Uygur memurları, öğretmenleri ve öğrencilere yönelik olarak Ramazan ayında oruç tutmamalarını yasaklayan uygulamasına bu yılkı Ramazan ayında da sürdürüyor.

Uygur Özerk Bölgesinin merkezindeki Korla kentindeki bir hükümet web sitesinde yer alan bir haberde “Parti üyeleri, kadrolar, memurlar, öğrenciler ve ve 18 yaşından küçüklerin Ramazan ayında oruç tutmaları ve bu aya özel dini faaliyetlerde bulunmalarının yasaklandığı bilgisi yer alıyor. Ayrıca,bölge’deki tüm Restoran ve Lokantaların Ramazan ayı boyunca açık bulundurulması yiyecek ve içecek maddelerinin normal aylardaki gibi satışının mecburi olduğu de belirtildi.

Çin yönetiminin Oruç yasağı ve Ramazan ayına özgü ibadetleri yasakalaması nüfusunun yaklaşık %58’lik bir bölümü Müslüman nüfusun oluşturduğu bölge’de Müslüman halkın itirazlarına yol açıyor ve geçtiğimiz yıllarda tepki amaçalı gösteriler ve ardından ölüm ve yaralanamalarla sonuçlanan şiddet olayalarının meydana geldiği biliniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli ” Khaleej Times ” adlı bir gazeteye konuşan Sürgünde yaşayan müslüman Uygurların en üst milli örgütü olan , Dünya Uygur Kongresi sözcüsü Dilşat Raşit ” Pekin yönetimi Uygurların İslam inancının gereği olan Oruç,namaz başta olmak üzere diğer ibadetlerinin yapılmasını engelliyor ve yasaklamalar getiriyor.Bu durum ise, Pekin liderliğinin Müslüman Uygurların kutsal inançlarına açık bir tehdit ve saldırıdır. ” açıklamasında bulundu.

Bağımsız insan hakları gruplarının bölgenin 10 milyonluk Uygur Müslüman azınlığı ile Çin devlet güvenlik güçleri arasında dini ve kültürel kısıtlamalar konusunda büyük anlaşmazlıklar bulunduğu ve bu anlaşmazlıkların zaman zaman etnik çatışmalara dönüştüğünü belirtiyorlar. suçladığını bildirdi.

Kaynak : http://turkistantimes.com/en/news-1601.html

( Oneindia Haber analiz : Vicky Nanjappa – 31.05.2017 )

NOT : Hindistan merkezli İngilizce Oneindia haber sitesinde Vicky Nanjappa tarafından kaleme alınarak yayınılanan bu haber-analiz TİLMAÇ tarafından Türkçeye çevrilmiştir.