Çin, Anti-helal kampanyası başlattı


Çin hükümeti Doğu Türkistan'da helal yiyecek ürünlerine karşı anti-helal kampanyası başlattı.

Çoğunlukla Müslüman Uygur azınlığa ev sahipliği yapan Çin'in Sincan bölgesinde (Doğu Türkistan) "Helal yiyecek ürünlerine" karşı operasyon başlatıldı.

Urumçi'nin Komünist Partisi liderleri Pazartesi günü yapılan bir toplantıda, şehrin resmi ücretsiz mesajlaşma programı WeChat hesabında yayınlanan bir açıklamaya göre kadroları “bütün helalleştirme” hareketlerine karşı kararlı bir şekilde savaşarak mücadele etmek için yemin etmeye çağırdı.

Çin, Sincan'daki 1 milyon Müslüman etnik Uygurun gözaltına alındığını gösteren baskıya dair raporlar sonrasında uluslararası camiada tepki almıştı.

Yapıılan açıklamada, “Yiyeceklerin helal şeyler olması talebi” nin dine karşı düşmanlığı körüklediğini ve İslam'ın laik hayata nüfuz etmesine izin verdiğini söyledi.

Anti-helal kampanyanın bir parçası olarak, Urumçi'nin etnik açıdan Uygur baş savcısı Ilshat Osman, “Arkadaşım, benim için özel bir helal restoran bulmaya gerek yok” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

İran: İsrail İslam ülkeleri arasında ihtilaf yaratmak istiyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Umman ziyaretini eleştirdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram …

ABD: Kaşıkçı’nın öldürülmesi istikrarın altını oyuyor!

Kaşıkçı’nın öldürülmesi gibi olayların Orta Doğu’daki istikrarın altını oyabileceğini belirten Savunma Bakanı Mattis, ABD’nin olayın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.