Cezayir Almanya’daki Vatandaşlarını Geri Alacak

Cezayir Başbakanı Ahmed Ouyahia, Alman Başbakan Angela Merkel’in ziyareti sırasında yasa dışı göç konusunun ele alındığını açıkladı.

Ortak basın toplantısı düzenleyen liderlerin yaptığı açıklamada; Cezayir vatandaşlarının geri getirileceği, sayının 3.000 veya 5.000 kişi olduğu belirtildi.

Ouyahia, çoğu vatandaşın Cezayir hava yolları ile döndüğünü ve Berlin merkezli hava yolu şirketi Lufthansa’yı geri götürmeleri konusunda ikna edebilirse, sürecin daha hızlı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Merkel, “Almanya, ülkelerini terk etmek için iyi nedenlere sahip olanları memnuniyetle karşılayacak” diyerek, Iraklılar ve Suriyeliler gibi, onlara kalma ve çalışma hakkını teklif etti.

“Diğer yandan, Merkel, “Bu amaçla, bizimle anlaşan ortaklara ihtiyacımız var ve Cezayir bu ortaklardan biri” dedi.

Ouyahia, Cezayir makamlarının da kendi topraklarına yasadışı yollardan girenlere karşı da harekete geçtiğini söyledi.

Berlin, Kuzey Afrika ülkesini “güvenli” bir ülke olarak sınıflandırmak istiyor. Bu, Cezayirlilerin Almanya’da sığınma talep etmesini zorlaştıracak yasal bir değişikliğin bir parçası.

Cezayir, Berlin’den Cezayir mahkemeleri tarafından iade taleplerini uygulamalarını istedi.

Uluslararası Göç Örgütü, Bu ayın başlarında iki gün içinde kuzey Nijer’deki çölde 400’den fazla insanın kurtarıldığını söyledi.

Pazartesi günü Cezayir’den ayrılan Merkel, resmi ziyaretinde 81 yaşındaki cumhurbaşkanı Abdelaziz Bouteflika ile de bir araya geldi.

Resmi Cezayir Basın Servisi’ne göre göçün yanı sıra ekonomik sorunlar ve ‘terörizm’ de gündemde.

Bakan ayrıca, Almanya’nın özellikle “teröre ve iç güvenlikle mücadeleye” karşı savunma ve güvenlik konusunda Cezayir ile “yakın işbirliğini” sürdürmeye istekli olduğunu söyledi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.