Çarşamba, 27 Mart 2019

Cezayir, 13.000 Kişiyi Çöle Sürerek Ölüme Terk Etti

Uluslararası Haber Ajansı Associated Press AP tarafından yapılan bir araştırmayla Hükumetinin aralarında hamile kadınlar ve çocukların da bulunduğu 13.000 kişiyi Sahra Çölüne terk ettiği ortaya çıktı.

Güvenlik güçlerinin zoruyla sıcaklığın 48 dereceyi bulduğu çöle sürdüğü topluluk çölde kilometrelerce yürümek zorunda kaldı.

Çoğunluğu ’e doğru yol alan topluluktan şanslı olan bir bölümü ise onlarca kilometre yürüdükten sonra Assamaka’ya ulaştı.

Bazıları tarafından kurtarılan topluluğun sayısı belirlenemeyen çoğunluğu ise yolculuklarına devam edemedi.

Yolculuk esnasında hamile olan Janet Kamara, bazı kadınların ve erkeklerin hayatını kaybederek çölde boylu boyunca yattıklarını anlattı.

Aylardır toparlanan videolarda mültecilerin dramları görüldü. Bazıları otobüs yoluna ulaşmak için ayaklarını yere sürerek yürürken birçoğu buna güç yetiremedi.

18 yaşındaki Senegalli Aliou Kande ‘bazıları çok acı çekiyorlardı, yürümeye devam edemediler ve biz de onları bırakıp yolumuza baktık’ dedi.

Yüzlerce insanın pes ettiği ve bin kişilik bir grubun kaybolduğunu belirten Kande, çok sayıda mültecinin de saatlerce çölün ortasında nereye gideceklerini bilmeden dolaştığını söyledi.

Kande ayrıca, çalışmak için geldiği Cezayir’de ilk tutuklanışında Emniyet Güçlerinin cebindeki tüm parayı ve mobil telefonunu aldığını ifade etti.

Cezayirli Yetkililer ise haberlerin karalama maksatlı olduğunu savunuyor.

Cezayir, AB, kuzey ülkelerine ’ya göz diken mülteci akınını durdurması için baskı yapmasından bu yana göçmenlere yönelik politikasını daha sertleştirdi.

Uluslararası Göç Dairesi, deniz yada çöl yolculuğuyla Avrupa’ya ulaşmak isteyen mülteciler hakkında raporlar hazırlıyor.

Çok sayıda göçmen yolculuk sırasında hayatını kaybediyor.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

El Kaide Üyeleri, İngiliz İstihbaratı Adına IŞİD’e Yardım Eden Casusu İnfaz Etti

El Kaide’nin doğu Afrika kolu El Şebab Hareketi, Amerika, İngiltere ve Somali istihbarat servislerine çalışan …

Tunus, IŞİD Saldırısıyla Aldığı Olağanüstü Hal Kararını Uzattı

Tunus Cumhurbaşkanlığı ülkedeki olağanüstü hal koşullarının uzatıldığını duyurdu. Olağanüstü hal kararı 2015 yılında peş peşe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.