Çarşamba, 24 Nisan 2019

Cemaatla kılınan namazda memum’um imama yetiştiği rekât, me’mumun ilk rekâtıdır.

Sesli namazlarda cemaattan bir rekât geride kaldığım takdirde geri kalan rekâtı seslimi yoksa sessiz mi tamamlamam gerekir?

Yüce Rabbimiz Allah’a hamd olsun.

İlim ehlinden bize intikal eden en doğru görüşe göre me’mumun yetiştiği rekat onun ilk rekatı sayılır, bu görüş aynı zamanda İmam Şafii (rahimahullah)’ın görüşüdür. Mecmu /Nevevi 420/4 kitabına başvurabilirsiniz, zira Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmaktadır: “ Kameti duyduğunuzda namaza yürüyünüz, vakarlı ve gürültüsüz olun ve acele etmeyin cemaata yetiştiğiniz kadar kılın yetişemediğiniz rekatları tamamlayınız” Buhari 636 , Müslim 602, “etimmu” kelimesi, Fethul bari kitabında (02/118) “tamanlayın” diye açıklanmıştır. Buda me’mumun yetiştiği namazın ilk rekatı anlamına gelmektedir.

Bunun üzerine eğer me’mum imama akşam namazında ikinci rekata yetişirse, bu imamın ikinci rekatı olurken me’mum için birinci rekat sayılır, üçüncü rekat memumun ikinci rekatı sayılır. İmam selam verdiğinde me’mum kalkar bir rekat daha kılar ve namazını bu şekilde tamamlamış olur ve Fatiha suresini sessiz okur.

En iyi bilen Allah’tır.

Bu Haberler de var

Boşanmış hamilenin (iddeti) bekleme süresi

– Fıkıh ve Fıkıh Usulü » Fıkıh » . Bir adam eşiyle tartışır ve ona: …

Çokça yemin edip fakat kefaret ödemeyenin durumu

– Fıkıh ve Fıkıh Usulü » Fıkıh » İbadetler » Yeminler ve Adaklar. Ben çabuk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.